George Weigel: Papież Leon XIV może przyspieszyć "rewolucję leonińską" w Kościele

George Weigel: Papież Leon XIV może przyspieszyć "rewolucję leonińską" w Kościele
fot. Grzegorz Gałązka
catholicnewsagency.com / ml

Znany teolog i filozof George Weigel wyraził nadzieję, że pontyfikat papieża Leona XIV może nadać nowy, potężny impuls misji ewangelizacyjnej Kościoła.1 Mówił o tym podczas wykładu w Rzymie, podkreślając potencjał nowego papieża do kontynuacji i przyspieszenia kluczowej reformy zapoczątkowanej pod koniec XIX wieku.

Znany amerykański teolog i filozof George Weigel wygłosił w środę (14 maja 2025 r.) wykład na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.2 Tematem były „10 wyznaczników Kościoła «permanentnie misyjnego»”, wśród których Weigel wymienił m.in. potrzebę przyjaźni z Chrystusem, akceptację autorytetu Bożego objawienia, sakramenty, wezwanie do ciągłego nawrócenia oraz życie skoncentrowane na liturgii.

DEON.PL POLECA



Akceleracja "rewolucji leonińskiej"

Podczas wykładu Weigel wyraził nadzieję, że „autentyczna katolicka reforma” zapoczątkowana przez papieża Leona XIII pod koniec XIX wieku zostanie „dalej przyspieszona” przez papieża Leona XIV.3 Papież Leon XIII, zwany "papieżem społecznym", wniósł znaczący wkład w myśl Kościoła, zwłaszcza poprzez kluczową encyklikę Rerum Novarum z 15 maja 1891 r., która położyła podwaliny pod współczesną katolicką doktrynę społeczną.4

Weigel postrzega Leona XIV jako postać „absolutnie kluczową”, która ma potencjał, aby poprzez swój pontyfikat zrealizować wizję Leona XIII, ukazując Kościół jako „wielkiego instytucjonalnego promotora i obrońcę podstawowych praw człowieka” w społeczeństwie.

Wierność Chrystusowi bez lęku

Amerykański teolog odniósł się także do pierwszego przesłania nowego papieża wygłoszonego w zeszły czwartek wieczorem (8 maja 2025 r.). „Papież Leon XIV uderzył w tę misyjną nutę podczas prezentacji siebie Kościołowi i światu, wzywając Kościół do wierności Jezusowi Chrystusowi bez lęku” – powiedział Weigel.

W kontekście Rerum Novarum, Weigel podkreślił, że „tylko Chrystus”, działając poprzez Kościół, może być celową siłą dobra i humanizować świat pośród cierpienia.

Misja Kościoła w świecie ponowoczesnym

Weigel wskazał, że „Kościół «nowej ewangelizacji» uznaje, że oferując każdemu głęboko kontrkulturową możliwość przyjaźni z Panem Jezusem, ofiarowuje światu ponowoczesnemu coś, czego ponowoczesność desperacko potrzebuje – spotkanie z Bożym miłosierdziem”. Dodał, że Ewangelia „wyzwala ponowoczesną ludzkość z jej cynicznego nihilizmu, sceptycyzmu i brzemienia winy”.

Podkreślił, że „rewolucja leonińska”, która rozpoczęła się w Kościele ponad 100 lat temu, powinna pobudzić katolików do głębszego zastanowienia się nad tym, jak „angażować świat w celu nawrócenia świata” jako misjonarze wierni Ewangelii.

„Kościół permanentnie misyjny dąży do bycia kształtującą kulturę [i] kontrkulturą dla świata, jego uzdrowienia i nawrócenia” – mówił Weigel, przeciwstawiając tę wizję „kościołowi być może”, który jest nieśmiały, letni i pozbawiony przekonania.

Inauguracyjna Msza Święta papieża Leona XIV odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 maja.

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kazimierz Tischner, Michał Lewandowski

Kapłan, filozof, kaznodzieja. Chłopak z charakterem

Jaki był Józiu, czyli słynny ks. prof. Józef Tischner, od narodzin do momentu odejścia 25 lat temu?

Kazimierz Tischner rysuje wzruszający portret najstarszego brata, Filozofa z Łopusznej – człowieka...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

George Weigel: Papież Leon XIV może przyspieszyć "rewolucję leonińską" w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.