Kard. Parolin: Papież radzi sobie z problemami z wielkim pokojem

Kard. Parolin: Papież radzi sobie z problemami z wielkim pokojem
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
1 rok temu
KAI / kk

Papież może być zatroskany problemami, wobec których staje, ale potem radzi sobie z nimi z ogromnym, wewnętrznym pokojem - stwierdził watykański Sekretarz Stanu.

Dodał, że podziwia radość Franciszka, która, jego zdaniem, jest cechą charakterystyczną tego pontyfikatu. "Nikt nie może pozbawić nas głębokiej radości płynącej z faktu, że czujemy się kochani przez Pana, który kieruje historią ludzkości, pomimo tego, że człowiek wprowadza niepokój" - zaznaczył kard. Pietro Parolin w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi "Avvenire".

Watykański hierarcha wskazał na charakterystyczne elementy pontyfikatu Franciszka. Podkreślił, że przede wszystkim Papież zachęca, aby z trudnościami nie mierzyć się w sposób abstrakcyjny, ale w ich konkrecie, mając zawsze przed oczyma konkretne oblicza dzieci, starców, osób wykluczonych czy ofiary przemocy. Franciszek stara się także odejść od modelu skupionego na Europie i wskazuje na peryferie, które pozwalają zapatrzonym w siebie zrozumieć współczesny świat. Papież stara się także przekonywać do tego, by nie ograniczać się jedynie do bezpośredniego reagowania na sytuacje kryzysowe, ale aby im zapobiegać i być obecnym tam, gdzie tego wymaga sytuacja.

Uwaga na fałszywe wypowiedzi papieża Franciszka! Ostrzega grupa księży i biskup >>

Odnosząc się do tematu Ziemi Świętej watykański Sekretarz Stanu podkreślił, że nadal jest aktualna formuła: "dwa narody - dwa państwa" z granicami uznanymi przez wspólnotę międzynarodową. Prawdą jest jednak - dodał - że napotyka ona coraz więcej problemów. Jedyną drogą jest dialog izraelsko-palestyński, który jest możliwy tylko pod warunkiem przynajmniej minimalnego zaufania, a tego niestety brak.

Kard. Parolin wskazał także na kryteria, którymi kieruje się Papież przy wyborze krajów, do których pielgrzymuje. Wymienił wśród nich dialog międzyreligijny, stąd tegoroczna pielgrzymka do Maroka i Zjednoczonych Emiratów Arabskich; ekumenizm, a więc wizyta w Bułgarii, Macedonii Północnej i Rumunii, a także pragnienie zwrócenia uwagi na wspólnoty żyjące na peryferiach i cierpiące, stąd zapowiedziana wizyta w Afryce i oczekiwana w Iraku i Sudanie Południowym. Pragnieniem Papieża jest także zwrócenie uwagi na kwestie pokoju i temu ma służyć, będąca jeszcze w fazie opracowywania, pielgrzymka do Japonii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: Papież radzi sobie z problemami z wielkim pokojem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.