Kolejny ważny krok Franciszka w ramach reformy watykańskich finansów

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI/ PAP/ ed

Papież Franciszek poszerzył uprawnienia biura rewizora generalnego Stolicy Apostolskiej, tak iż staje się ono urzędem antykorupcyjnym w myśl Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji, przyjętej przez Watykan w 2016 r.

Ojciec Święty ogłosił dziś dokument, którym nadaje biuru rewizora nowy statut. Daje on jednostce swobodny wgląd do wszelkiej dokumentacji o charakterze finansowym.

Zobowiązuje też rewizora do informowania o wykrytych nieprawidłowościach Radę ds. Gospodarki, Urząd Informacji Finansowej oraz watykański wymiar sprawiedliwości.

8-letnia dziewczynka podbiegła do papieża. W liście poprosiła o pomoc >>

DEON.PL POLECA

Ogłoszona w sobotę decyzja papieża o nadaniu tej instytucji nowego statutu oznacza faktycznie powołanie urzędu do walki z korupcją zgodnie z konwencją ONZ, przyjętą przez Watykan w 2016 roku.

Ważny element refomy watykańskich finansów

Nowy urząd zacznie działać od 16 lutego. To kolejny ważny element realizowanej od kilku lat reformy watykańskich finansów, mającej na celu zagwarantowanie pełnej przejrzystości wszystkich operacji w instytucjach Stolicy Apostolskiej. Nowy statut przyznaje rewizorowi generalnemu prawo do niczym nieograniczonego wglądu do "informacji i dokumentów natury ekonomicznej i administracyjnej".

Przypomina się, że nowa wersja statutu była oczekiwana od 2017 roku, czyli od momentu zdymisjonowania ówczesnego rewizora Libero Milone, któremu Watykan zarzucił zlecenie nielegalnych śledztw dotyczących życia prywatnego przedstawicieli Stolicy Apostolskiej. Odrzucił on te zarzuty, po czym doszło do wymiany poważnych oskarżeń między nim a stroną watykańską.

Jak odnotowano, z dotychczasowego statutu zniknęło sformułowanie o "pełnej autonomii i niezależności" rewizora, a zastąpiono je stwierdzeniem, że jego urząd przekazuje informacje powołanej przez papieża Franciszka Radzie ds. Ekonomii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolejny ważny krok Franciszka w ramach reformy watykańskich finansów
Komentarze (2)
Piotr Stanibor
10 lutego 2019, 20:12
Wątpię by kardynałowie wybrali na konklawę swojego przełożonego, który wywróciłby ich wpływy i zyski do góry nogami. Gesty, deklaracje, wizerunki, zachowania są niczym wobec czynów.
Ewa Zawadzka
10 lutego 2019, 11:48
W latach 80. XX w. Bank Watykański był uwikłany w pranie brudnych pieniędzy i miał bliskie związki z włoską mafią. Sprawa pociągnęła za sobą kilka nie wyjaśnionych i dziwnych śmierci. Działalność banku niee została wyjaśniona a winnych nie ukarano.