Miłość bliźniego należy do naszej kultury

Miłość bliźniego należy do naszej kultury
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy bracia i siostry!

Dziś, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Na podstawie Ewangelii wiemy, że Jezus nie chciał, by uważano Go za króla w sensie politycznym, czyli w znaczeniu «władcy narodów» (por. Mt 20, 24). Podczas męki natomiast przypisał sobie szczególny tytuł królewski, kiedy na wyraźne pytanie Piłata: «Jesteś królem?», odpowiedział: «Tak, jestem królem» (J 18, 37); a chwilę wcześniej powiedział: «Królestwo moje nie jest z tego świata» (J 18, 36). Królewskość Chrystusa jest bowiem objawieniem i urzeczywistnieniem królewskości Boga Ojca, który rządzi wszystkim z miłością i sprawiedliwie. Ojciec powierzył Synowi misję, aby dał ludziom życie wieczne poprzez umiłowanie ich aż po najwyższą ofiarę, a jednocześnie dał Mu władzę sądzenia ich, bo stał się Synem Człowieczym, we wszystkim do nas podobnym (por. J 5, 21--22.26-27).

Dzisiejsza Ewangelia uwydatnia właśnie powszechną królewskość Chrystusa sędziego w pięknej przypowieści o sądzie ostatecznym, która u św. Mateusza znajduje się tuż przed opowiadaniem o męce (25, 31-46). Obrazy są proste, język potoczny, ale przesłanie ma niezwykłą wagę: jest nim prawda o naszym ostatecznym przeznaczeniu i o kryterium, według którego będziemy sądzeni. «Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie» (Mt 25, 35) i tak dalej. Któż nie zna tych słów?

DEON.PL POLECA

One należą do naszej kultury. Ukształtowały historię narodów należących do kręgu kultury chrześcijańskiej: hierarchię wartości, instytucje, różnego typu dzieła charytatywne i społeczne. Istotnie królestwo Chrystusa nie jest z tego świata, ale pozwala się wyrazić wszelkiemu dobru, które dzięki Bogu jest w człowieku i w dziejach. Jeśli praktykujemy miłość bliźniego, postępujemy w duchu przesłania Ewangelii, uznajemy panowanie Boga, i Jego miłość urzeczywistnia się pośród nas. Jeśli natomiast każdy myśli tylko o swoich korzyściach, świat nieuchronnie chyli się ku upadkowi.

Drodzy przyjaciele, Królestwo Boże to nie sprawa honorów i pozorów, ale — jak pisze św. Paweł — to «sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym» (Rz 14, 17). Panu leży na sercu nasze dobro, a zatem pragnie, by każdy człowiek miał życie, a zwłaszcza, by Jego dzieci «najmniejsze» mogły brać udział w uczcie, którą przygotował dla wszystkich. Dlatego nie wie, co począć z obłudą tych, którzy mówią «Panie, Panie», a potem nie przestrzegają Jego przykazań (por. Mt 7, 21). W swoim wiecznym Królestwie Bóg przyjmuje tych, którzy codziennie starają się stosować w praktyce Jego słowa. Dlatego Najświętsza Maryja Panna, najpokorniejsza ze wszystkich stworzeń, jest w Jego oczach największa i zasiada jako Królowa po prawicy Chrystusa Króla.

Beatyfikacje w Japonii i na Kubie

Jutro w Japonii w mieście Nagasaki odbędzie się beatyfikacja 188 japońskich męczenników, mężczyzn i kobiet, zabitych w pierwszej połowie XVI w. W tym tak bardzo znaczącym momencie zapewniam o mojej duchowej bliskości wspólnotę katolicką i cały Kraj Wschodzącego Słońca. W najbliższą sobotę z kolei na Kubie zostanie ogłoszony błogosławionym brat José Olallo Valdés z Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego. Jego niebieskiemu wstawiennictwu zawierzam naród kubański, a szczególnie chorych i pracowników służby zdrowia.

Rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów ukraińskich. Drodzy bracia i siostry, w tych dniach przypada 75. rocznica Wielkiego Głodu, który w latach 1932--1933 był przyczyną śmierci milionów osób na Ukrainie i w innych regionach Związku Radzieckiego w okresie panowania reżimu komunistycznego. Wyrażając żywą nadzieję, że żaden system polityczny nie będzie mógł nigdy więcej w imię jakiejkolwiek ideologii odmówić osobie praw ludzkich, wolności i godności, zapewniam o modlitwie za wszystkie niewinne ofiary tej ogromnej tragedii i proszę Najświętszą Matkę Boga, by z Jej pomocą kraje szły drogami pojednania, budowały teraźniejszość i przyszłość we wzajemnym szacunku, a także szczerze dążyły do pokoju. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Po polsku:

Z radością pozdrawiam Polaków. «Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus Władcą nam». Te słowa słychać dzisiaj w świecie ze szczególną mocą. Przypomina je każdego dnia dobrze wam znany sygnał Radia Watykańskiego. Jutro Sekcja Polska tego Radia obchodzi 70 lat działalności. Dziękuję jej redaktorom za ofiarną pracę. Im i wam wszystkim serdecznie błogosławię.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Miłość bliźniego należy do naszej kultury
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.