Motu proprio papieża Franciszka

(fot. Perrimoon / Foter / CC BY)
KAI / psd

W Watykanie opublikowano dziś Motu proprio papieża Franciszka w sprawie zapobiegania i przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i upowszechnianiu broni masowego rażenia. Wśród decyzji Ojca Świętego znajduje się ustanowienie Komitetu Bezpieczeństwa Finansowego, którego celem jest koordynacja działalności kompetentnych władz Stolicy Apostolskiej i państwa Watykańskiego w tej dziedzinie.

W komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podkreślono, że nowy dokument papieża Franciszka stanowi kontynuację działań podjętych przez Benedykta XVI. Poszerza on zastosowanie prawa watykańskiego w tej dziedzinie na dykasterie Kurii Rzymskiej oraz inne instytucje zależne od Stolicy Apostolskiej a także organizacje posiadające osobowość prawną i siedzibę w Państwie Watykańskim. Umacnia on funkcję nadzorczą i regulującą Urzędu Informacji Finansowej. Wprowadza także nadzorczą kontrolę instytucji zaangażowanych w działalność finansową, zgodnie z zaleceniem Komitetu Rady Europy, MONEYVAL i przypisuje się ją Urzędowi Informacji Finansowej.

Ponadto Ojciec Święty ustanawia Komitet Bezpieczeństwa Finansowego. Jego celem jest koordynacja działalności kompetentnych władz Stolicy Apostolskiej i państwa Watykańskiego w dziedzinie zapobiegania i przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i upowszechnianiu broni masowego rażenia. W jego skład wchodzą asesor do spraw ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej (obecnie Amerykanin, ks. prał. Peter Brian Wells), który przewodniczy Komitetowi, podsekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami (obecnie Maltańczyk, ks. prał. Antoine Camilleri), sekretarz Prefektury Spraw Ekonomicznych (obecnie Hiszpan, ks. prał. Lucio Ángel Vallejo Balda), a także wicesekretarz generalny Gubernatoratu, Promotor Sprawiedliwości przy Trybunale Państwa Watykańskiego, Dyrektor Urzędu Informacji Finansowej (obecnie Szwajcar René Brülhart) oraz Dyrektor Służb Bezpieczeństwa i Obrony Cywilnej Gubernatoratu, dr Domenico Giani.

DEON.PL POLECA

Do obecnego Motu proprio dołączono statut Komitetu Bezpieczeństwa Finansowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Motu proprio papieża Franciszka
Komentarze (2)
KJ
K. Jabłoński
10 sierpnia 2013, 23:27
Słusznie KRis, znaczy jest czemu zapobiegać. 
K
KRis
8 sierpnia 2013, 14:36
Trochę przeraża: "zapobiegania i przeciwdziałania praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i upowszechnianiu broni masowego rażenia " ...