"Może jestem zbyt ograniczony? Nie chcę stanąć przed Bogiem z tą decyzją"

"Może jestem zbyt ograniczony? Nie chcę stanąć przed Bogiem z tą decyzją"
(fot. PAP/EPA/Alessandra Tarantino / POOL)
2 lata temu
Karol Wilczyński / Catholic News Agency

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu w drodze z Panamy do Rzymu, że uważa celibat za "dar dla Kościoła" i nie zgadza się z tym, aby uczynić go opcjonalnym.

Ojciec Święty odpowiedział na pytanie Caroline Pigozzi pracującej dla Paris Match, które dotyczyło możliwości wprowadzenia w Kościele Rzymskokatolickim święcenia żonatych mężczyzn, jak to ma miejsce w katolickich wspólnotach na Wschodzie (o ile przyszły kapłan ożenił się przed święceniami diakonatu).

Publikujemy całą odpowiedź papieża Franciszka:

Jeśli chodzi o obrządek łaciński, to przypomina mi się zdanie św. Pawła VI: "Wolę oddać życie niż zmienić prawo dotyczące celibatu". Wpadło mi to do głowy i chcę ją przypomnieć, ponieważ to odważna fraza; wypowiedziana w chwili trudniejszej: w latach 1968-1970. Osobiście uważam, że celibat jest darem dla Kościoła.

Po drugie, chciałbym powiedzieć, że nie zgadzam się z dopuszczeniem opcjonalnego celibatu, nie. Pozostaje tylko pewna możliwość dla bardzo odległych miejsc. Myślę o wyspach Pacyfiku, na których istnieje potrzeba duszpasterska, a pasterz powinien myśleć o wiernych. Jest ciekawa książka ks. Lobingera [przyp. red.: ks. Fritz Lobinger, emerytowany biskup Aliwal, RPA] - bo to kwestia dyskusji między teologami, to nie moja decyzja. Moja decyzja brzmi: "nie" dla opcjonalnego celibatu przed diakonatem. To moja osobista myśl, nie zrobiłbym tego. I to pozostaje jasne. To tylko moja osobista myśl. Może jestem zbyt ograniczony? Nie chcę stanąć przed Bogiem z tą decyzją.

Ks. Lobinger pisze, że Kościół czyni Eucharystię, a Eucharystia tworzy Kościół. Ale skoro nie ma Eucharystii, czy myślisz, Caroline, że na wyspach Pacyfiku, może tam... Kto, pisze Lobinger, w wielu miejscach czyni Eucharystię? Liderzy, organizatorzy tych wspólnot to diakoni lub siostry, a czasem po prostu świeccy. A ks. Lobinger pisze: możesz wyświęcić starszego żonatego mężczyznę, to jego teza, ale tylko po to, by sprawował munus santificandi [łac. posługę uświęcenia - przyp. red.], to znaczy celebrował Mszę świętą, która zarządza sakramentem pojednania i namaszczenia.

Święcenia kapłańskie dają trzy munera [łac. funkcje]: regendi [łac. rządzenie], które nakazuje; docendi [łac. nauczanie], które naucza i santificandi [łac. uświęcanie]. To przychodzi wraz ze święceniem. Ale biskup daje im [tj. viri probati, świeckim wyświęconym] jedynie funkcję santificandi. Książka [ks. Lobingera - przyp. red.] jest interesująca. Być może pomoże w rozwiązaniu problemu. Uważam, że ta kwestia powinna być otwarta w tym sensie: gdy istnieje problem duszpasterski z powodu braku księży. Nie mówię, że należy to zrobić, ponieważ nie zastanowiłem się, nie modliłem się wystarczająco w tej sprawie. Ale teologia powinna być przestudiowana.

Ks. Lobinger jest przykładem, jest [jednym z kapłanów, który dotarł do Afryki Pd. w ramach] fidei donum. [Potencjalny kandydat do kapłaństwa] jest już dojrzałym mężczyzną. Daję ten przykład, aby pokazać miejsca, w których należy to zrobić.

Rozmawiałem z urzędnikiem Sekretariatu Stanu, biskupem, który działał w komunistycznym kraju na początku rewolucji. Kiedy doświadczył kryzysu rewolucji, było to w latach pięćdziesiątych.

Biskupi potajemnie wyświęcili chłopów, którzy mieli dobrą wiarę religijną. Kryzys minął, a 30 lat później sprawa została rozwiązana.

Opowiedział mi też o emocjach, jakie miał podczas koncelebracji Mszy świętej, gdy zobaczył, że ci chłopi swoimi spracowanymi rękami wkładają koszule, aby koncelebrować z biskupami. To nam zostało dane w historii Kościoła. Jest to coś, czego można się uczyć, rozważać, przemyśleć i modlić się.

Po odpowiedzi, Pigozzi dopytała papieża Franciszka o żonatych księży anglikańskich, którzy zostali katolikami. Ojciec Święty przypomniał wówczas o kroku, jaki podjął Benedykt XVI za pomocą dokumentu "Anglicanorum coetibus", który pozwolił całym wspólnotom anglikańskim działać w ramach Kościoła katolickiego.

Nie wszyscy księża przyrzekają celibat >>

"Pamiętam jedną środową audiencję, gdy zobaczyłem wielu mężczyzn w koloratkach, a obok nich liczne kobiety i dzieci. Dzieci na rękach księży. I wyjaśnili mi to... to prawda. Dziękuję za przypomnienie mi tego faktu" - dodał papież w odpowiedzi dziennikarce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney
19,19 zł
34,90 zł

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

"Może jestem zbyt ograniczony? Nie chcę stanąć przed Bogiem z tą decyzją"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.