Musimy wciąż na nowo odkrywać sens życia

Musimy wciąż na nowo odkrywać sens życia
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy bracia i siostry!

Najpierw przepraszam za spóźnienie! Dopiero teraz wróciłem z Carpineto Romano, gdzie 200 lat temu urodził się papież Leon XIII, Vincenzo Gioacchino Pecci. Jestem wdzięczny Panu, że mogłem z okazji tej ważnej rocznicy celebrować Eucharystię razem z mieszkańcami jego miasta. Teraz zaś pragnę omówić krótko moje Orędzie — opublikowane kilka dni wcześniej — skierowane do młodzieży całego świata z okazji XXVI Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w Madrycie za niecały rok.

Temat tego Orędzia zaczerpnąłem z Listu św. Pawła Apostoła do Kolosan: «Zapuśćcie korzenie w Chrystusie i na Nim się budujcie, umacniajcie się w wierze» (por. 2, 7). Jest to zdecydowanie propozycja niepopularna! Kto w istocie proponuje dzisiaj młodzieży życie «zakorzenione» i «solidne»? Raczej pochwala się niepewność, niestałość, zmienność... — cechy, które odzwierciedlają kulturę nieokreśloną co do fundamentalnych wartości, podstawowych zasad, zgodnie z którymi należałoby ukierunkować i wieść swoje życie. W rzeczywistości ja sam na podstawie mojego doświadczenia i moich kontaktów z młodzieżą wiem dobrze, że każde pokolenie, a nawet każda pojedyncza osoba są wezwani, by na nowo odkrywać sens życia. Dlatego właśnie postanowiłem zaproponować orędzie, które w stylu biblijnym przywołuje obraz drzewa i domu. Młody człowiek jest bowiem jak rosnące drzewo: aby dobrze się rozwinąć, potrzebuje głębokich korzeni, które podczas wichury mocno utrzymują je w ziemi. Podobnie obraz budowy domu zwraca uwagę na to, że potrzebne są solidne fundamenty, aby dom był trwały i bezpieczny.

Istotą Orędzia są wyrażenia «w Chrystusie» i «w wierze». Fundamentem pełnej dojrzałości osoby i jej wewnętrznej stałości jest relacja z Bogiem, relacja, która powstaje dzięki spotkaniu z Jezusem Chrystusem. Relacja z Jezusem, oparta na głębokim zaufaniu i autentycznej przyjaźni, jest w stanie dać młodemu człowiekowi to, czego potrzebuje, aby dobrze przeżyć życie: pogodę i wewnętrzne światło, usposobienie do pozytywnego myślenia, otwartość serca na innych, gotowość do ponoszenia ofiar za dobro, sprawiedliwość i prawdę. Bardzo ważny jest ostatni aspekt: wiara Kościoła wspiera młodego człowieka, by mógł stać się wierzący; jeśli żaden człowiek nie jest samotną wyspą, to tym bardziej nie jest nią chrześcijanin; w Kościele odkrywa on piękno wiary, którą przeżywa się i daje się o niej świadectwo razem z innymi w braterstwie i służbie miłości.

Moje Orędzie skierowane do młodzieży nosi datę 6 sierpnia, a więc święta Przemienienia Pańskiego. Niech światło Oblicza Chrystusa jaśnieje w sercu każdego młodego człowieka! A Dziewica Maryja niech towarzyszy w drodze wspólnotom i grupom młodzieży przygotowującej się na wielkie spotkanie w Madrycie w 2011 r. i otacza je opieką.

Po polsku:

Drodzy Polacy, siostry i bracia! Waszej uwadze polecam opublikowane wczoraj Orędzie na Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się za rok w Madrycie. Niech jego hasło: «Zapuśćcie korzenie w Chrystusie i na Nim się budujcie, umacniajcie się w wierze» (por. Kol 2, 7), będzie dla was, a szczególnie dla młodych, przedmiotem duchowej refleksji. Przygotowania do tego wydarzenia polecam wstawiennictwu Matki Bożej, upraszając dla wszystkich wzrost w wierze i miłości. Serdecznie was pozdrawiam i z serca błogosławię.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Musimy wciąż na nowo odkrywać sens życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.