Nigeria: diecezja odpowiada na ultimatum papieża
Spór pomiędzy papieżem, a biskupstwem w Nigerii może się zaostrzyć. Protesty ponad 3 tysięcy wiernych przeciwko nakazowi Franciszka. Tamtejsi katolicy ze względów etnicznych nie zgadzają się na przyjęcie nowego biskupa.
Wybór na stanowisko biskupa nigeryjskiej diecezji Petera Ebelea Okapelake i jego wyświęcenie przez Benedykta XVI w 2012 roku wywołało sprzeciw nie tylko wśród osób świeckich, lecz także w kręgu duchownych w tejże diecezji. Mimo upływu lat, konflikt nie ustaje.
Wyrazem dezaprobaty są organizowane przez wiernych liczne protesty, w których uczestniczy młodzież ubrana w czarne stroje oraz kobiety wspólnie śpiewające pieśni.
Przewodniczący świeckich - Gerald Anyanwu - w swoim przemówieniu do parafian stwierdził, że ludność regionu Mbaise nie podważa decyzji papieskiej, ale nie godzi się na nieprawidłowości i niesprawiedliwości wynikające rzekomo z całej sytuacji.
Papież stawia ultimatum zbuntowanej diecezji w Nigerii >>
Podkreślił on także, iż Okapaleke został przymusowo przydzielony diecezji, ponieważ "Rada Świeckich ciągle podkreślała fakt, że biskupem diecezjalnym może zostać tylko rdzenny mieszkaniec Mbaise, któremu godność została nadana w diecezji".
Anyanwu jednocześnie potępił zachowanie nigeryjskich duchownych w Rzymie i wezwał do wybrania kardynała, który byłby odpowiedzialny za staranne zbadanie całej sprawy.
Sprzeciw wiernych został także zauważony przez Gubernatora Stanu Imo Rochasa Okorocha, który odwiedził miejsce i przyznał, że służby bezpieczeństwa podejmują ciągłe starania, by "przemycić" biskupa Okapelake do diecezji.
W związku z całą sytuacją głos zabrał Nigeryjski Katolicki Sekretariat, który na polecenie Franciszka planuje zawiesić tych księży, którzy do 9 lipca 2017 roku, nie dostosują się do nakazu papieża.
Skomentuj artykuł