Papież odwiedzi Wspólnotę św. Idziego w 50. rocznicę jej założenia
W niedzielę 11 marca papież Franciszek odwiedzi Wspólnotę św. Idziego (Sant'Egidio) w 50. rocznicę jej założenia. Spotkanie odbędzie się na placu Santa Maria in Trastevere o godz. 16.30 - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Greg Burke.
Papież Franciszek odwiedził już raz siedzibę Wspólnoty 15 czerwca 2014 r., zaś 22 kwietnia 2017 r. był w bazylice św. Bartłomieja - sanktuarium Nowych Męczenników, którą Wspólnota się opiekuje.Wspólnotę św. Idziego założył 7 lutego 1968 r. Andrea Riccardi - wówczas 18-letni uczeń jednej ze szkół rzymskich i kilku jego kolegów, którzy przez modlitwę i pomoc biednym chcieli realizować wezwanie Ewangelii. Dziś skupia ponad 50 tys. członków w ponad 70 krajach świata.
Wspólnota ma ogólnoświatowy zasięg
Słynie z przedsięwzięć o zasięgu ogólnoświatowym. Wspólnota bierze aktywny udział w kampanii na rzecz zniesienia kary śmierci. 2 listopada 2007 r. złożyła na ręce przewodniczącego 62. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych petycję, podpisaną przez ponad 5 mln przeciwników kary. W obchody zainicjowanego przez nią w 2002 r. Międzynarodowego Dnia Przeciwko Karze Śmierci włącza się kilkaset miast Europy, Afryki i Ameryki. Organizuje również spotkania modlitewne w intencji pokoju na świecie z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i religii, a 1 stycznia 2008 r. pod jej egidą w wielu miastach odbyły się pokojowe marsze noworoczne.
"Szafa Przyjaciół" - nowa inicjatywa Wspólnoty Sant'Egidio >>
Najbardziej jej spektakularnym dziełem politycznym było doprowadzenie do zakończenia wojny domowej w Mozambiku w 1992 r.Ale zaistnienie na arenie międzynarodowej nie jest ambicją członków Wspólnoty. Jej działalność jest dla nich odpowiedzią na wezwanie Chrystusa, by głosić nowinę o królestwie Bożym i wspierać potrzebujących, oraz na zachętę Soboru Watykańskiego II do otwartości na innych ludzi i inne religie. Dlatego też źródłem ich siły jest Ewangelia oraz wspólna modlitwa, na której codziennie spotykają się członkowie lokalnych wspólnot na całym świecie, zaś za fundamenty swojej działalności, a jednocześnie główne dzieła, uważają oni, obok modlitwy, głoszenie Ewangelii, solidarność z ubogimi, ekumenizm oraz dialog.
Skomentuj artykuł