Papież spotkał się z młodzieżą ze szkół obywatelskich. Wysłuchał poruszającej piosenki
Franciszek spotkał się 25 stycznia w nuncjaturze apostolskiej w Panamie z grupą młodzieży z sieci Scholas Occurentes, którzy uczestniczyli w szkołach obywatelskich w Haiti, Panamie i Hondurasie.
Ojciec Święty rozmawiał z nimi około 30 minut. Scholas Occurrentes to światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, utworzona w celu wspierania więzi między wszystkimi szkołami na świecie.
Młodzież zaproponowała zorganizowanie pokojowego marszu studentów, którego celem miałoby być wezwanie do rozwiązania obecnego kryzysu w regionie Ameryki Środkowej i Karaibów.
17-letni Brayan Rodríguez z Panamy poprosił papieża, by kontynuował dialog z rządzącymi, aby nauczyli się słuchać ludzi młodych i szanowali ich tożsamość.
- Chcemy edukacji, która nie skazuje nas na bycie personelem, lecz pozwala nam być przedsiębiorcami, przekształcającymi naszą rzeczywistość - mówił Rodríguez.
Z kolei Orlin García z Hondurasu i Ana Karina Villalba z Wenezueli prosili Franciszka o większą obecność Scholas Occurrentes w ich krajach.
Martha Avila z Hondurasu zaśpiewała "napisaną przez siebie poruszającą piosenkę przeciwko znęcaniu się nad słabszymi, która bardzo poruszyła Ojca Świętego", poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Papież poprosił o tekst i obiecał ją rozpowszechniać.
#PapaFrancisco encontrou na tarde de hoje, na Nunciatura Apostólica, um grupo de jovens de @InfoScholas Occurentes. O Papa ficou impressionado com uma jovem de Honduras, Martha Avila, que cantou uma música escrita por ela contra o bullying #FranciscoEnPanama pic.twitter.com/8AKDkLwpDO
— Vatican News (@vaticannews_pt) 26 stycznia 2019
Zwracając się do młodych, Ojciec Święty podziękował im za to, że mówili o konkretnych sprawach i podkreślił znaczenie dialogu młodych ze starszymi, szczególnie z dziadkami i wartość korzeni.
Scholas Occurrentes to światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, utworzona w celu wspierania więzi między wszystkimi szkołami na świecie. Stawia sobie za zadanie dzielenie się projektami w celu wzajemnego wzbogacenia się, zwłaszcza szkół z mniejszymi środkami, na rzecz edukacji bez wykluczeń.
Pierwsze placówki tego rodzaju powstały po podpisaniu odpowiedniego porozumienia przez znanych piłkarzy: Argentyńczyka Lionela Messiego i Włocha Gianluigiego Buffona w sali konferencyjnej Papieskiej Akademii Nauk 13 sierpnia 2013 r. Odbył się wówczas towarzyski mecz piłki nożnej dla uczczenia papieża między drużynami Argentyny i Włoch.Poprzednikami takich szkół były programy "Szkoły Sąsiadujące" i "Szkoły Siostrzane", powstałe z inspiracji ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio.
Ich linią przewodnią były słowa obecnego papieża: "Połączyć szkoły, sport ludowy i solidarność". Uważał on, że znane postacie, zwłaszcza sportu, będą wychowywać miliony dzieci swoim przykładem oraz że sport i sztuka ludowa stanowią wspaniałe narzędzia kształtowania wartości.
19 marca 2014 r. Stolica Apostolska oficjalnie uznała Scholas Occurrentes za prywatną fundację, podlegającą od sierpnia 2015 r. Kongregacji ds. Duchowieństwa. Przewodniczą jej profesorowie José María del Corral i Enrique Palmeyro, którzy wraz z bp. Marcelo Sanchezem Sorondo tworzą kierownictwo Scholas. Fundacja ma własny hymn “Sembradores del encuentro" (Siewcy spotkania). Ma ona własne kapituły na każdym kontynencie: 3 w Ameryce Łacińskiej, 2 w Europie oraz po 1 w Ameryce Północnej i Afryce.
Skomentuj artykuł