Papież ubolewa, że starsi są odrzucani z jednego powodu. Opowiada wzruszającą historię
Papież Franciszek wielokrotnie zwracał uwagę na osoby starsze i chore. Często podkreśla ich rolę w społeczeństwie oraz to, jak ważny jest dialog pomiędzy młodymi a starszymi.
Poniżej publikujemy 10 ważnych myśli papieża:
1. Jesteście jak drzewa, które dalej wydają owoce i mimo ciężaru lat możecie wnieść swój zasadniczy wkład do społeczeństwa.
(fot. Yannik Bikker / shutterstock.com)
2. Masz wiele nam do powiedzenia o historii, kulturze, życiu, wartościach.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
3. Wasze doświadczenie stanowi cenny skarb, niezbędny po to, by patrzeć w przyszłość z nadzieją i odpowiedzialnością. Wasza dojrzałość i mądrość, zgromadzone z biegiem lat, mogą pomóc młodszym pokoleniom, wspierając je na drodze rozwoju i otwarcia na przyszłość, w poszukiwaniu drogi.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
4. Żyjemy w czasach, w których ludzie starsi się nie liczą. Brzydko tak powiedzieć, ale oni są odrzucani, bo przeszkadzają.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
5. Ojciec powiedział dzieciom, że kupi osobny stół dla dziadka, by odizolować go od innych. Kiedy po jakimś czasie ojciec wrócił do domu, zobaczył, że jeden z jego synów bawi się drewnem. - Chłopiec zapytany o to, co robi, odparł: "Robię stół, dla ciebie, tato, jak będziesz taki stary jak dziadek".
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
6. Naród, który nie opiekuje się dziadkami i nie szanuje ich, nie ma przyszłości, bo nie ma pamięci, stracił ją.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
7. Dziś młodzi muszą rozmawiać ze starszymi, to jedyna droga żeby odnaleźć swoje korzenie.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
8. Brak zdrowia i niepełnosprawność nie są dobrym powodem, aby wykluczyć lub, co gorsza, usunąć osobę. Osoby starsze najbardziej dotkliwie cierpią nie z powodu osłabienia organizmu i wynikającej stąd niepełnosprawności, ale opuszczenia, wykluczenia, braku miłości.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
9. Domy starców powinny być płucami ludzkości w każdym kraju, dzielnicy, parafii. Powinny być sanktuariami człowieczeństwa, w których ludzi starych i słabych otacza się opieką.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
10. Pamiętam, kiedy odwiedzając domy seniora, rozmawiałem z każdym. Wiele razy, kiedy pytałem jak się pan czy pani czuje? jak układają się relacje z dziećmi? Ile ich pani czy pan ma? - wiele. A czy pana czy panią odwiedzają? - O, tak często. A kiedy byli ostatnim razem? - Na Boże Narodzenie. - A rozmawiałem w sierpniu.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Papież często indywidualnie pomaga starszym osobom. Ostatnią bohaterką takiej historii była... pani Grażyna cierpiąca na chorobę Heinego-Medina. Powoduje ona porażenie nerwów obwodowych, doprowadzając do trwałego kalectwa. Od trzech lat nie mogła wyjść ze swojego bloku, ponieważ nie było w nim windy.
Przez trzy lata starała się o budowę specjalnej platformy dla niepełnosprawnych, dzięki której mogłaby samodzielnie opuszczać mieszkanie na wózku inwalidzkim. Kiedy zaczęła zbierać pieniądze, otrzymała pomoc od miejskich urzędników, Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Postanowiła także wysłać list z prośbą o pomoc do papieża Franciszka.
Pewnego dnia do drzwi jej mieszkania zapukał ksiądz. Powiedział, że przychodzi w imieniu papieża Franciszka, który przekazał kobiecie 20 tys. zł. Pani Grażyna nie mogła uwierzyć w to, że wszystko sie udało. Podkreślała, że się cieszy, ale jeszcze to do niej nie dociera.
Skomentuj artykuł