Plan wizyty papieża na Lesbos
Papież Franciszek i ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I, którzy przybędą w sobotę na grecką wyspę Lesbos, wrzucą do morza wiązanki kwiatów na znak pamięci o tysiącach uchodźców, którzy utonęli przeprawiając się na kontynent europejski.
Ceremonia w porcie stolicy wyspy, Mitylenie oraz obiad z uchodźcami w obozie w Moria, to główne punkty krótkiej wizyty, poprzez którą zwierzchnicy Kościołów chcą zmusić wspólnotę międzynarodową do większego zaangażowania w kryzys uchodźców. O szczegółach programu tej wizyty poinformowały dziś media greckie.
Według tych informacji zwierzchnik Kościoła prawosławnego Grecji, Hieronim II, wyjedzie z Aten już w piątek rano. Po południu przewidziane są spotkania z miejscowymi: biskupami Jakubem z Mityleny i Chryzostomem z Mithymny i Kalloni.
Poświęcą oni pomnik upamiętniający zmarłego we wrześniu ks. Stratisa Dimou, który w sposób szczególny poświęcił się opiece nad uchodźcami i potrzebującą pomocy miejscową ludnością.
Wieczorem 15 kwietnia przybędzie na wyspę honorowy zwierzchnik prawosławia, ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I, wkrótce potem planowane jest jego spotkanie z Hieronimem II.
W przeszłości stosunki między Kościołem Grecji i Patriarchatem Konstantynopola nie zawsze były pozbawione napięć. Ich powodem jest fakt, że wyspy we wschodniej części Morza Egejskiego, które dziś leżą na obszarze państwa greckiego, historycznie należą do kościelnego terytorium Konstantynopola.
Papież Franciszek ma przylecieć do Mityleny w sobotę 16 kwietnia ok. 10.15 rano. Na lotnisku powitają go patriarcha Bartłomiej i Hieronim II oraz premier Grecji Aleksis Cipras. Następnie zwierzchnicy Kościołów oraz szef rządu udadzą się do ośrodka dla uchodźców w Moria, gdzie zamierzają rozmawiać z migrantami, pracownikami oraz mieszkańcami. Przewidziany jest też wspólny obiad z uchodźcami.
W programie jest również podpisanie wspólnego apelu do opinii międzynarodowej. Jak wynika z wcześniejszych informacji, dokument stanowić będzie nie tylko odpowiedź na dramat uchodźców, ale także odniesie się do sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Na zakończenie zwierzchnicy Kościołów udadzą się do portu w Mitylenie, gdzie uczczą zmarłych. Podobny gest uczynił już Franciszek podczas swojej wizyty na włoskiej "wyspie uchodźców" Lampedusie u wybrzeży Sycylii w lipcu 2013 roku.
Tuż przed powrotem do Watykanu program wizyty przewiduje krótkie rozmowy papieża ze zwierzchnikami prawosławnymi oraz z premierem Ciprasem. Odlot delegacji watykańskiej planowany jest na godzinę 15.00.
Skomentuj artykuł