Prawdziwy skarb chrześcijan

Prawdziwy skarb chrześcijan
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy Bracia i Siostry!

Dziś, w XVIII Niedzielę okresu zwykłego, słowo Boże pobudza nas do refleksji nad tym, jaki powinien być nasz stosunek do dóbr materialnych. Choć bogactwo samo w sobie jest dobrem, nie należy go traktować jako dobra absolutnego. Przede wszystkim nie zapewnia ono zbawienia, a wręcz może stanowić poważną przeszkodę w jego osiągnięciu. Właśnie przed tym niebezpieczeństwem przestrzega Jezus swoich uczniów w odczytywanym dzisiaj fragmencie Ewangelii. Mądrością i cnotą jest niewiązanie serca z dobrami tego świata, albowiem wszystko przemija, wszystko może się nagle zakończyć. Dla nas, chrześcijan, prawdziwym skarbem, którego mamy szukać bez ustanku, jest to, «co w górze, gdzie przebywa Chrystus, zasiadający po prawicy Boga». Przypomina nam dziś o tym św. Paweł w Liście do Kolosan, dodając, że nasze życie «jest ukryte z Chrystusem w Bogu» (por. Kol 3, 1-3).

Do skierowania wzroku ku temu, «co w górze», ku niebu, skłania nas uroczystość Przemienienia Pańskiego, którą będziemy obchodzić jutro. W ewangelicznym opowiadaniu o przemienieniu na górze dana jest nam zapowiedź i wskazówka, która pozwala na krótko zajrzeć do królestwa świętych, gdzie również my po zakończeniu naszego ziemskiego życia będziemy mogli uczestniczyć w chwale Chrystusa, która będzie pełna, całkowita i ostateczna. Cały wszechświat będzie wówczas przemieniony i wypełni się ostatecznie Boży plan zbawienia. Dzień, w którym obchodzimy uroczystość Przemienienia, jest związany ze wspomnieniem o moim czcigodnym poprzedniku słudze Bożym Pawle VI, który właśnie tutaj, w Castel Gandolfo, w 1978 r. zakończył swą misję i został wezwany do domu Ojca niebieskiego. Niech pamięć o nim będzie dla nas zachętą, byśmy patrzyli ku górze i wiernie służyli Panu i Kościołowi, tak jak on czynił to w niełatwych latach minionego stulecia.

DEON.PL POLECA

Niech nam wyjedna tę łaskę Maryja Dziewica, którą dzisiaj czcimy w sposób szczególny, obchodząc liturgiczne wspomnienie konsekracji bazyliki Matki Boskiej Większej. Jak wiadomo, jest to pierwsza bazylika na Zachodzie wzniesiona ku czci Maryi, zbudowana w 432 r. przez papieża Sykstusa III dla uczczenia Boskiego macierzyństwa Dziewicy — dogmatu, który został uroczyście ogłoszony rok wcześniej na Soborze Powszechnym w Efezie. Dziewica, która pełniej niż jakakolwiek inna istota stworzona uczestniczyła w tajemnicy Chrystusa, niech nas umacnia na naszej drodze wiary, abyśmy zgodnie z tym, jak modlimy się zachęcani przez dzisiejszą liturgię, «starając się czynić sobie ziemię poddaną przy pomocy naszych sił, nie dopuścili, by zapanowały w nas pożądliwość i egoizm, lecz byśmy zawsze szukali tego, co ma wartość w oczach Boga» (por. Kolekta).

Pragnę teraz zwrócić się w sposób szczególny do zwierzchników i wiernych rumuńskiego Kościoła prawosławnego, kilka dni po śmierci Wielce Błogosławionego Patriarchy Teoktysta. Jako mego przedstawiciela na uroczystości pogrzebowe, które odbyły się w miniony piątek, wysłałem kard. Waltera Kaspera, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, wraz ze specjalną delegacją. Wspominam z szacunkiem i miłością tę szlachetną postać pasterza, który kochał swój Kościół i wniósł pozytywny wkład w stosunki między katolikami i prawosławnymi, nieustannie wspierając Międzynarodową Komisję Mieszaną do Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim i całym Kościołem prawosławnym.

Wyraźnym świadectwem jego zaangażowania ekumenicznego były także dwie wizyty, jakie złożył mojemu czcigodnemu poprzednikowi Janowi Pawłowi II, oraz przyjęcie, jakie Patriarcha zgotował Biskupowi Rzymu w czasie jego historycznej pielgrzymki do Rumunii w 1999 r. «Niech jego pamięć trwa wiecznie» — tak kończy się w prawosławnej tradycji liturgicznej uroczystość pogrzebowa tych, którzy zasnęli w Panu. Zwróćmy się i my tymi słowami, prosząc Pana, aby przyjął tego naszego brata do swojego Królestwa nieskończonego światła i dał mu odpoczynek oraz pokój, obiecane wiernym sługom Ewangelii.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prawdziwy skarb chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.