Reforma Kurii Rzymskiej dotknie nie tylko Kurię

(fot. EPA/Alessandro Bianchi)
KAI / drr

Reforma Kurii Rzymskiej spowoduje także wyznaczenie na nowo stosunków między Watykanem a Kościołami lokalnymi. Jest o tym przekonany arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zwrócił uwagę, że powołując kardynalską grupę doradczą, złożoną z przedstawicieli pięciu kontynentów, papież Franciszek pragnie związać ze sobą Kościół powszechny.

Krok ten jest "pozytywnym sygnałem" dla nowego spojrzenia także na stosunki między Kurią Rzymską a Kościołami lokalnymi, stwierdził kard. Marx.

Jest on jednym z 8 kardynałów, powołanych 13 kwietnia przez Ojca Świętego do opracowania propozycji reformy Kurii. Pierwsze spotkanie grupy zaplanowano na 1-3 października br.

Purpurat niemiecki jest jednocześnie przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), skupiającej krajowe konferencje biskupie państw członkowskich Unii Europejskiej. W rozmowie z Radiem Watykańskim powiedział, że jeszcze nie wiadomo, czy przed pierwszym spotkaniem "ósemki" "jeszcze coś się wydarzy". W każdym razie projekt należy chyba jeszcze bardziej sprecyzować - dodał metropolita Monachium i Frfyzyngi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Reforma Kurii Rzymskiej dotknie nie tylko Kurię
Komentarze (1)
A
Alfista
22 kwietnia 2013, 10:52
Reforma postępuje: Franciszek wniósł do Kościoła świeżość. Przedtem było tu ciężkie, bagniste powietrze. Żyliśmy w Kościele, który wszystkiego się lęka, obawia się problemów wynikających z Vatileaks i pedofilii. Franciszek mówi tylko o rzeczach pozytywnych i wzywa do nadziei – tak pierwsze tygodnie nowego pontyfikatu w Watykanie opisuje abp Piero Marini, papieski legat W wywiadzie dla kostarykańskiego dziennika La Nacion wyznał on, że w tych pierwszych dniach pontyfikatu oddycha się w Watykanie innym powietrzem, powietrzem wolności. „Kościół jest bardziej skoncentrowany na ubogich i mniej polemiczny. Franciszek nie lubi żyć w otoczeniu złota i wielkich obrazów” – stwierdził abp Marini. W wywiadzie podjęto również kwestie społeczne. Były ceremoniarz papieski opowiedział się za laicyzacją Kostaryki oraz za uznaniem związków homoseksualnych. „Istnieje wiele par, które cierpią, ponieważ nie uznaje się ich cywilnych praw” – powiedział abp Marini.