Ruch ekumeniczny

Ruch ekumeniczny
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy Bracia i Siostry!

Dzisiejsza niedziela wypada w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, który, jak wiadomo, obchodzony jest co roku na naszej półkuli od 18 do 25 stycznia. Jego tematem w 2007 r. są słowa z Ewangelii św. Marka, wyrażające ludzkie zdumienie w obliczu uzdrowienia głuchoniemego przez Jezusa: «Głuchym słuch przywraca i niemym mowę» (Mk 7, 37). Zamierzam szerzej omówić ten biblijny temat 25 stycznia, w liturgiczne święto Nawrócenia św. Pawła, kiedy na zakończenie Tygodnia Modlitw będę przewodniczył o godz. 17.30 Nieszporom w bazylice św. Pawła za Murami. Oczekuję, że licznie przybędziecie na tę liturgię, jako że drogą do jedności jest przede wszystkim modlitwa, a im więcej osób się do niej przyłącza, tym bardziej jest ona miła Panu.

W tym roku początkowy program Tygodnia, opracowany potem w szczegółach przez międzynarodowy komitet mieszany, został przygotowany przez wiernych z Umlazi w Afryce Południowej, bardzo biednego miasta, w którym AIDS stał się chorobą pandemiczną, pozostawiającą ludziom nikłe nadzieje. Jednakże zmartwychwstały Chrystus jest nadzieją dla wszystkich. Jest nadzieją zwłaszcza dla chrześcijan. Naznaczeni piętnem podziałów, do których doszło w minionych epokach, chrześcijanie postanowili w tej sytuacji zwrócić się do wszystkich z wezwaniem: Chrystus wszystko może, On «głuchym słuch przywraca i niemym mowę» (Mk 7, 37), a zatem potrafi wzbudzić w chrześcijanach gorące pragnienie, by słuchać innych, porozumiewać się z innymi i razem z nimi mówić językiem wzajemnej miłości.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przypomina nam zatem, że ekumenizm jest głębokim doświadczeniem dialogu, polega na słuchaniu i rozmawianiu, na lepszym poznawaniu siebie nawzajem, i jest zadaniem, które wszyscy mogą realizować, zwłaszcza gdy chodzi o ekumenizm duchowy, oparty na modlitwie i takim współudziale, jaki na razie jest dla chrześcijan możliwy. Mam nadzieję, że dążenie do jedności, wyrażające się w modlitwie i braterskiej współpracy, mającej na celu ulżenie ludzkim cierpieniom, będzie coraz powszechniejsze w parafiach, ruchach kościelnych i zgromadzeniach zakonnych. Przy tej okazji pragnę podziękować Komisji Ekumenicznej Wikariatu Rzymu i rzymskim proboszczom, którzy zachęcają wiernych do uczestniczenia w obchodach Tygodnia. Poza tym jestem wdzięczny wszystkim, którzy z przekonaniem i wytrwale modlą się o jedność i działają na jej rzecz w każdej części świata. Niech Maryja, Matka Kościoła, pomaga wszystkim wiernym, aby pozwolili Chrystusowi otworzyć swoje serca na wzajemne zrozumienie w miłości i w prawdzie, aby stali się w Nim jednym sercem i jednym duchem (por. Dz 4, 32).

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruch ekumeniczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.