"Strzeżcie się przed pokusą układania sobie wygodnego życia"

"Strzeżcie się przed pokusą układania sobie wygodnego życia"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

Przed pokusą układania sobie wygodnego życia, światowości i letniości przestrzegł przyszłych nuncjuszy Franciszek podczas wczorajszych, prywatnych odwiedzin Papieskiej Akademii Kościelnej.

Mieści się ona w centrum Rzymu i przygotowuje księży do pracy w papieskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie.

Ojciec Święty spędził w tej uczelni kilka godzin. Spotkanie rozpoczął wspólnymi Nieszporami, następnie odpowiadał na różne pytania zadawane mu przez wykładowców i studentów, a na zakończenie zjadł z nimi kolację.

Uczestnicy tego wydarzenia podkreślają serdeczny charakter wizyty i wielką otwartość Papieża. Pytali go m.in., jaką radę dałby swoim przyszłym dyplomatom. Franciszek wskazał na kilka zasadniczych elementów ich posługi: budowanie mostów między kulturami, rządami i narodami, tak by Kościół był w nich obecny, a głos Ewangelii słyszany; wymiar duszpasterski wymagający od dyplomatów spójnego świadectwa życia oraz wymiar duchowy, który pozwala budować swe kapłaństwo na Chrystusie. Przestrzegł też przyszłych papieskich dyplomatów przed pokusą układania sobie wygodnego życia, światowością oraz tym, by nie byli letnimi.

Papieską Akademię Kościelną powołał do życia w 1701 opat Pietro Garagni za radą bł. Sebastiana Valfrè z Oratorium św. Filipa Nereusza, jako Akademię Szlachty Kościelnej. Chciał on w ten sposób umożliwić młodym duchownym, pochodzącym z rodzin arystokratycznych, swobodne studiowanie. W ciągu wieków przechodziła one różne koleje, kilkakrotnie była zamykana i ponownie otwierana, zmieniał się też jej charakter i zakres studiów.

Nieprzerwanie działa od 1850 już jako uczelnia kształcąca dyplomatów papieskich. O jej rozwój troszczył się szczególnie Leon XIII (1878-1903). Pius XI (1922-39) w 1937 poddał ją pod opiekę kardynała sekretarza stanu i zmienił jej nazwę na obecną, gdyż już wcześniej nie była ona zastrzeżona wyłącznie dla osób pochodzenia szlacheckiego.

W Akademii kształci się przez dwa lata do 30 księży z różnych krajów, poleconych przez swych ordynariuszy i mających już wyższe wykształcenie, przynajmniej ze stopniem licencjusza. Protektorem uczelni jest z urzędu każdorazowy kardynał sekretarz stanu, a na co dzień na jej czele stoi rektor (prezydent), którym od 2013 jest 58-letni obecnie Włoch abp Giampiero Gloder. Wśród absolwentów Akademii było dotychczas 5 papieży: Klemens XIII (1758-69), Leon XII (1823-29), Leon XIII, Benedykt XV (1924-22) i Paweł VI (1963-78).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Strzeżcie się przed pokusą układania sobie wygodnego życia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.