Teolog do papieża: czy ten dogmat jest jeszcze potrzebny?

(fot. wikimedia.com / UNED Universidad Nacional de Educación a Distancia / CC BY 2.0)
wyborcza.pl / ml

Hans Küng, szwajcarski teolog, zwrócił się do Franciszka z apelem o ponowne przemyślenie dogmatu o papieskiej nieomylności.

Apel został zamieszczony we wstępie do piątego tomu pism Hansa Künga, którego premiera właśnie się odbyła. - Papież Franciszek próbuje niestrudzenie wpuszczać do wnętrza Kościoła powiew świeżego powietrza. I napotyka zmasowany opór, jak choćby podczas ostatniego Światowego Synodu Biskupów - napisał teolog.

Jego zdaniem pontyfikat Franciszka nie jest podobny do papieży z XIX w.: "Trudno sobie wyobrazić, by papież Franciszek dążył do zdefiniowania nieomylności papieskiej, jak w XIX wieku wszelkimi środkami, chwalebnymi i mniej chwalebnymi, forsował ją Pius IX". Uważa, że o wiele bliżej mu do św. Jana XXIII, który twierdził, że owszem, jest nieomylny jako papież kiedy definiuje prawdy ex cathedra, ale nie zamierza z tego prawa w ogóle korzystać.

Teolog tłumaczy również, że łatwiej mu sobie wyobrazić Franciszka mówiącego wprost: nie jestem nieomylny. - Z mocą większą niż kiedykolwiek ciśnie się na usta pytanie: dokąd u początków XXI wieku zmierza ten Kościół, wciąż tak uparcie przywiązany do dogmatu o nieomylności? - pyta. Po czym dodaje - nawiązując do dyskusji o dogmacie o nieomylności: "W żadnym razie nie jest też moim zamiarem udowodnienie, że to ja miałem rację. Stawką w tej grze jest dobro Kościoła i ruchu ekumenicznego".

DEON.PL POLECA

Dogmat o nieomylności papieża został ogłoszony w 1870 roku na soborze watykańskim I. Definiuje on nieomylność Ojca Świętego w kwestiach wiary i moralności.

Hans Küng jest szwajcarskim teologiem, duchownym katolickim. W 1979 roku Kongregacja Nauki Wiary uznała, że część jego poglądów nie zgadza się z wiara katolicką. Ogłoszono, że nie może być uznawany za katolickiego teologa, ani oficjalnie nauczać teologii z mandatu Kościoła. Zarówno Benedykt XVI jak i Franciszek nie cofnęli decyzji podjętej wówczas przez Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Teolog do papieża: czy ten dogmat jest jeszcze potrzebny?
Komentarze (3)
R
Roman
9 marca 2016, 23:07
Też mi autorytet podaliście, ten człowiek to heretyk, jego nauczanie jest niezgodne z nauką Kościoła Katolickiego. Ta sprawa jeszcze za Jana Pawła II była roztrzygnięta. Dziwi mnie, że Wy podobnie jak media świeckie gonicie za sensacją. Nie wprowadzajcie ludzi w błędne rozmywanie doktryny kkatolickiej, jakoby dogmaty można  tak sobie odwołać. Wczoraj były aktualne dziś nie. Najpierw nauczcie się sami o czym mówi dogmat o nieomylności papieża, jak właściwie go trzeba rozumieć. Zajmujecie się sensacjami i mącicie ludziom w głowach. Nauka dogmatyczna nie może nigdy przeczyć Ewangelii i Tradycji Kościoła. Papież zawsze naucza w posłuszeństwie Magisterium Kościoła. Nie mylcie też luźne, prywatne, poglądowe wypowiedzi papieża z wypowiedziami ex catedra! Proszę nie mącić ludziom w głowach i nie pokazywać fałszywych teologów, którzy nie mogą nosić miana teologa katolickiego, a taki musi być posłuszny Magisterium Kościoła...
MP
Mariusz Perełka
9 marca 2016, 16:35
Szanowna redakcjo, skoro zostal odsuniety jako teolog z beldami jakie glosil i glosi, to chcialem zapytac jakim prawem deon.pl publikuje te glupoty, kogos kto nie ma prawa sie wypowiadac na takie czy inne tematy?????? czasami wydaje mi sie ze sami jezuici probuja szkalowac i podsycac jakies glupie komentarze, publikujac to czy tamto, stek bzdurrrrrrrr wstyddddddd.
.A
. Anakin
9 marca 2016, 15:49
Ja to odczytuje tak: biorąc pod uwagę co i jak wypowiada się Franciszek teolog proponuje domyślną alternatywę: [albo] znieść dogmat o nieomylności [albo przestać się wypowiadać lub złożyć rezygnację]. Oczywiście jest to aroganckie.