Trudeau potwierdza: poprosiłem papieża o przeprosiny
Po audiencji u Ojca Świętego, kanadyjski premier potwierdził, że poprosił Franciszka o oficjalne przeprosiny w imieniu całego Kościoła.
Papież Franciszek przyjął na audiencji Justina Trudeau w poniedziałek.
- Powiedziałem papieżowi, jak ważne dla Kanadyjczyków jest kontynuowanie drogi prawdziwego pojednania z ludnością autochtoniczną. Podkreśliłem też, że Jego przeprosiny mogłyby bardzo pomóc - mówił Trudeau podczas spotkania z dziennikarzami.
Premier Kanady dodał także, że zaprosił Franciszka do swojej ojczyzny, aby wyraził swoje przeprosiny właśnie tam.
Kościół w Kanadzie prowadził szkoły z internatami, do których zapisywano dzieci pochodzące z rdzennej ludności. Dzieci były odbierane rodzinom i pozbawiane możliwości kultywowania swojego języka i tradycji. Ostatnią taką szkołę zamknięto dopiero w 1996 roku.
Jak donosi serwis Huffington Post, sprawozdanie komisji udowodniło liczne nadużycia, choroby, a nawet zgony w szkołach z internatem. Placówki były w dużej mierze zarządzane przez kościoły i finansowane przez rząd federalny od lat 40. XIX w. Ostatnia z nich została zamknięta w 1996 roku. Kościół katolicki prowadził 64 ze 140 szkół objętych systemem. W tekście raportu zauważono, że liderzy Zjednoczonego Kościoła Kanady, Kościoła Anglikańskiego i Prezbiteriańskiego wydali oficjalne przeprosiny za zachowanie swoich kościołów.
Jak opisują dziennikarze portalu, komisja powołana do zbadania działań Kościoła (zbierała między innymi zeznania) potępiła jego działania i nazwała je "kulturowym ludobójstwem". System szkolnictwa prowadzony przez m.in. Kościół katolicki asymilował ludność rdzenną, która była dominująca w ówczesnej Kanadzie. W czasie jego istnienia, około 150 000 dzieci zostało umieszczonych w ośrodkach na terenie całego kraju. Szacuje się, że 6000 z nich zmarło w czasie pobytu.
O prośbie do papieża Franciszka premier Kanady wspomniał już w grudniu 2015 roku, gdy spotkał się z przedstawicielami ludów tubylczych.
Komentatorzy wskazują też, że papież Benedykt XVI w kwietniu 2009 roku wyraził ubolewanie z powodu cierpienia uczniów dawnych szkół dla Indian z internatem, prowadzonych przez Kościół katolicki w Kanadzie.
Skomentuj artykuł