Uniwersalne, franciszkańskie przesłanie
Papież wygłosił uniwersalne, franciszkańskie przesłanie - zauważa Zbigniew Nosowski komentując dla KAI homilię papieża Franciszka wygłoszoną podczas Mszy św. inaugurującej swój pontyfikat.
Zdaniem szefa "Więzi" Franciszek sformułował program integralnej ekologii - troski o stworzenie, która obejmuje "poszanowanie każdego Bożego stworzenia oraz środowiska, w którym żyjemy".
Publikujemy treść komentarza Zbigniewa Nosowskiego:
W inauguracyjnej homilii papieża Franciszka dostrzegłem kilka charakterystycznych cech jego osobowości: ludzką serdeczność, głębię wiary w Chrystusa, życiową mądrość, konkretność i prostotę w zaleceniach, pokorne rozumienie swojej roli jako służby.
Papież rozumie, jak bardzo współczesnym ludziom potrzeba nadziei i przynosi promień jej światła pośród chmur. Wierzącym ukazuje św. Józefa, który był zarazem silny i delikatny. Był mężny, a jednocześnie wrażliwy, czuły,otwarty. Sam papież chce w taki sposób pełnić posługę biskupa Rzymu. Nas zachęca, abyśmy w ten sposób byli chrześcijanami.
Miał też uniwersalne, franciszkańskie przesłanie nie tylko do wierzących. Sformułował program integralnej ekologii - troski o stworzenie, która obejmuje "poszanowanie każdego Bożego stworzenia oraz środowiska, w którym żyjemy". Tak rozumiana ekologia rozpoczyna się od opieki nad najsłabszymi ludźmi, obejmując także inne stworzenia oraz całe środowisko. To program, wedle którego nie ma sensu przeciwstawiać sobie ruchów obrony życia i działań ekologów. Papież proponuje spójną etykę życia.
I jest coś zrozumiałego dla każdego: "nienawiść, zazdrość, pycha zanieczyszczają życie! [....] Nie powinniśmy bać się dobroci, ani też wrażliwości!". Słychać tu echo zawołania Jana Pawła II "Nie lękajcie się" z nową, uzupełnioną treścią.
Skomentuj artykuł