Zakończyło się spotkanie papieża z Synodem Stałym Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Zakończyło się spotkanie papieża z Synodem Stałym Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
KAI / jb

Papież zapewnił biskupów o swej modlitwie w intencji Ukrainy oraz tych, którzy zostali dotknięci trwającym tam konfliktem.

W Watykanie zakończyło się 6 lipca dwudniowe spotkanie papieża Franciszka z członkami Stałego Synodu i metropolitami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), największego spośród 23 katolickich Kościołów wschodnich. Wzięli w nim także udział szefowie niektórych urzędów Kurii Rzymskiej.

W opublikowanym przez watykańskie biuro prasowe komunikacie zaznaczono, że podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na pracę duszpasterską, ewangelizację, ekumenizm, szczególne powołanie Kościoła greckokatolickiego w kontekście dzisiejszych wyzwań, sytuacji społeczno-politycznej, w szczególności wojny i kryzysu humanitarnego na Ukrainie, a także jego posługi w różnych krajach świata.

W komunikacie przypomniano, że spotkanie odbyło się z inicjatywy Ojca Świętego, który "chciał wyrazić swoją bliskość wobec tego wschodniego Kościoła katolickiego sui iuris". "Papież Franciszek wraz ze swoimi współpracownikami docenił historię tego Kościoła, jego tradycję duchową, liturgiczną, teologiczną i kanoniczną, wierność komunii z Następcą św. Piotra, potwierdzoną i przypieczętowaną krwią męczenników" - czytamy w komunikacie .

DEON.PL POLECA

Zaznaczono, że spotkanie polegało na słuchaniu i towarzyszyła mu modlitwa, w duchu poszukiwania niezbędnych warunków dla rozwoju i rozkwitu tego Kościoła w dzisiejszym świecie. Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na pracę duszpasterską, ewangelizację, ekumenizm, szczególne powołanie Kościoła greckokatolickiego w kontekście dzisiejszych wyzwań, sytuacji społeczno-politycznej, w szczególności wojny i kryzysu humanitarnego na Ukrainie, a także jego posługi w różnych krajach świata.

Wyrażono nadzieję, że "metodologia dzielenia się może być kontynuowana w celu promowania harmonijnego rozwoju Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, a także innych Kościołów katolickich Wschodu w ich tożsamości i misji. W przemówieniu inaugurującym spotkanie papież zaznaczył, że ma ono miejsce w "sytuacji trudnej i delikatnej", kiedy od ponad pięciu lat Ukraina jest rozrywana działaniami wojennymi, a ci, którzy za to odpowiadają nie chcą się ujawnić.

- W konflikcie tym najwyższą cenę płacą najsłabsi i najmniejsi, a pogłębia się on poprzez fałszywą propagandę i różnego rodzaju manipulacje - powiedział Franciszek.

Papież zapewnił biskupów o swej modlitwie w intencji Ukrainy oraz tych, którzy zostali dotknięci trwającym tam konfliktem. Wyraził także wdzięczność za ich wierność Bogu i Następcy św. Piotra, która w ciągu wieków często wiele kosztowała. Wezwał również polityków do znalezienia dróg pokoju.

Papież podkreślił, że głównym zadaniem Kościoła jest dawanie nadziei, która nie opiera się na tym, co przemija. Ta nadzieja nigdy nie zawodzi, nigdy się nie chwieje oraz przezwycięża trudności siłą Ducha.

- Dlatego, drodzy bracia, uważam, że w trudnych czasach jeszcze bardziej niż w czasie pokoju, dla wierzących najważniejsze jest bycie zjednoczonym z Jezusem, naszą nadzieją - powiedział Franciszek.

- Chodzi o odnowienie tej jedności, która zbudowana została w chrzcie i zakorzeniona w wierze, w historii naszych wspólnot, wielkich świadków: myślę o szeregach bohaterów codzienności, o tych wielu świętych z sąsiedztwa, którzy, w waszym narodzie z prostotą na zło odpowiadali dobrem. Oni są przykładami, w które trzeba się wpatrywać. To ci, którzy w cichości Błogosławieństw mieli chrześcijańską odwagę i nie stawiali oporu złu, lecz kochali nieprzyjaciół i modlili się za oprawców. Oni, na polu historii pełnym przemocy, zasadzili krzyż Chrystusa. I wydali owoce. To są ci, wasi bracia i siostry, którzy cierpieli prześladowania oraz męczeństwo i którzy, zjednoczeni tylko z Jezusem, odrzucili logikę świata, według której na przemoc odpowiada się przemocą, oraz napisali swoim życiem najpiękniejsze strony wiary. To oni są płodnymi ziarnami chrześcijańskiej nadziei - mówił Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, że aby stawać się Kościołem głoszącym ewangeliczną nadzieję, trzeba być ludźmi modlitwy i budować na duchu. Dlatego zachęceni przez Jezusa do czuwania i modlitwy, trzeba uczynić dar z samych siebie, bo ani przemoc, ani ucieczka niczego nie rozwiązują.

Oprócz modlitwy ważna jest także bliskość z drugim człowiekiem. Dlatego papież wezwał członków Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, by byli blisko swoich wiernych, świadcząc o Bogu, który stał się człowiekiem. Zachęcił ich także do wspólnego działania w duchu synodalności. Stąd potrzebny jest żywy i otwarty dialog pomiędzy pasterzami oraz pasterzy z wiernymi. Wskazał także na potrzebę otwarcia i poszerzania horyzontów, będąc jednocześnie wiernym własnej tradycji wewnątrz powszechnego Kościoła.

Uczestnikami spotkania byli z jednej strony abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik UKGK wraz z Synodem Stałym i metropolitami, a z drugiej obok papieża sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin; prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri; przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch i prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Luis Ladaria.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki, największy spośród 23 katolickich Kościołów wschodnich jest Kościołem katolickim obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, powstałym w wyniku podpisania Unii Brzeskiej w 1596 r. przez prawosławnych biskupów Rzeczypospolitej na czele z metropolita kijowskim Michałem Rahozą. Liczy dziś ponad 6 mln wiernych na Ukrainie, zwłaszcza w zachodniej części kraju. Ok. 3 mln żyje w diasporze w obu Amerykach (zwłaszcza w Kanadzie i Argentynie). Po likwidacji 1946 r. przez władze sowieckie, olbrzymich prześladowaniach i życiu w podziemiu, odrodził się w 1989 r.

Obecnie dynamicznie się rozwija. Na początku XX w. w ramach Kościoła działały jedynie trzy diecezje w zachodniej Ukrainie (przemyska, lwowska i stanisławowska), teraz jest ich na Ukrainie aż czternaście. Ponadto na całym świecie działa ponad trzydzieści biskupich katedr, eparchii i egzarchatow. UKGK podzielony jest na osiem metropolii, cztery na Ukrainie, po jednej w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Zakończyło się spotkanie papieża z Synodem Stałym Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.