Słowacja: 21 chrześcijańskich uchodźców wróciło do Iraku

Słowacja: 21 chrześcijańskich uchodźców wróciło do Iraku
(fot. PAP / EPA / YANNIS KOLESIDIS)
KAI / ml

Chrześcijańscy uchodźcy z Iraku, pomimo trwającego wciąż zagrożenia, decydują się na powrót do ojczyzny. W ostatnich dniach powróciło do kraju 21 tamtejszych chrześcijan, których przyjęła Słowacja.

Należą oni do pierwszej i jedynej jak dotąd grupy 149 migrantów, którą kraj ten postanowił dobrowolnie przyjąć na swe terytorium. Była to gościna wybiórcza. Rząd zgodził się bowiem wyłącznie na chrześcijan, ponieważ nie ma środków umożliwiających przyjęcie i asymilację muzułmanów.
Uchodźcy przybyli do Europy w grudniu ubr. Zapewnieniem im niezbędnych środków do życia zajęło się zarówno państwo, jak i Kościół katolicki. Irakijczycy osiedlili się w okolicach Nitry. Dzieci chodziły do szkoły, dorośli na kursy języka słowackiego. Rozpoczęto też starania o znalezienie pracy dla przybyszów. 
Mimo jednak tych wyjątkowo dobrych warunków, jakie Słowacy zapewnili przybyszom z Iraku, część z nich postanowiła wrócić do ojczyzny. Zapewniają, że nie mają żalu do Słowacji. Przekonali się jednak, że różnice kulturowe są zbyt wielkie, aby móc rozpocząć nowe życie w nowej ojczyźnie - podają słowackie media.
Warto przypomnieć, że przed miesiącem do podobnej sytuacji doszło również w Czechach, gdzie uchodźcy z Bliskiego Wschodu zostali przyjęci dzięki ofiarności tamtejszych chrześcijan. Część z nich powróciła do ojczyzny, inni próbowali uciec do Niemiec. W konsekwencji czeski rząd odmówił przyjmowania kolejnych grup uchodźców.
DEON.PL POLECA
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Słowacja: 21 chrześcijańskich uchodźców wróciło do Iraku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.