Słowacja-Czechy-Polska: pielgrzymka narodów

Radio Watykańskie

Granica znów połączyła sąsiadów: Słowaków, Czechów i Polaków, którzy wzięli udział w czwartej już pielgrzymce narodów. Po polskiej stronie miejsce, w którym zbiegają się granice trzech państw leży w Istebnej. W czasie Mszy wieńczącej pielgrzymowanie wskazano, że świadectwo wiary i dobrego sąsiedztwa jest kolejnym małym kamyczkiem dodanym do wielkiej mozaiki, którą tworzy chrześcijańska tradycja narodów europejskich.

Na terenie przygranicznej miejscowości Istebna w diecezji bielsko-żywieckiej, słowackiej wioski Čierne należącej do diecezji Žylina i czeskiej wioski Hrčava w diecezji ostrawsko-opawskiej zbiegają się granice trzech państw.

DEON.PL POLECA

Miejsce jest wyznaczone równoramiennym trójkątem, który od 1995 r. tworzą kamienne obeliski, a od czterech lat w jedną z sierpniowych niedziel gromadzi wiernych z wymienionych przygranicznych diecezji. Spotkaniu patronują i w nim uczestniczą biskupi: żyliński Tomasz Galis, bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy i ostrawsko-opawski Franciszek Wacław Lobkowicz.

Spotkanie jest okazją do umocnienia wzajemnych relacji między osobami, wspólnotami, diecezjami i narodami. "To nie mogą być tylko kamienie łączące trzy granice - podkreśla koordynatorka słowacko-polskich projektów, s. Teresa Biłyk z Bielska-Białej. - Chcemy sobie wzajemnie pomagać w szukaniu własnego miejsca na ziemi, w odnajdywaniu swojego domu, odpowiedzieć na pytanie, kim jesteśmy i co możemy sobie, innym narodom i światu ofiarować". Trójmiedza - jak to określiła s. Teresa - to nie jakieś abstrakcyjne państwa Słowacja, Polska, Czechy - to jesteśmy my, jako trzy narody żyjące tak blisko siebie, a to zobowiązuje do dzielenia się ze sobą i z innymi wiarą, chlebem, kulturą, folklorem, doświadczeniami i tym wszystkim, czego inni potrzebują, a mają mniej od nas.

Podobnie było i dziś. Na uroczystą Mszę przybyli wierni w zorganizowanych pielgrzymkach z każdej z przygranicznych parafii przedstawiciele miejscowych i wojewódzkich samorządów, a także liczni turyści. Bp Lobkowicz z Ostrawy mówił o wyjątkowości spotkania i dziękował za wspólną modlitwę, chociaż każdy modlił się w swoim języku. Biskupi wyrazili nadzieję, że i to dzisiejsze wspólne świadectwo wiary i dobrego sąsiedztwa jest kolejnym małym kamyczkiem dodanym do wielkiej mozaiki, którą tworzy chrześcijańska tradycja narodów europejskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słowacja-Czechy-Polska: pielgrzymka narodów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.