Spór o krzyż zwiększył zaufanie do kościoła

KAI / wab

Kościół katolicki cieszy się zaufaniem 58 proc. Polaków. To nieco więcej w porównaniu z jesienią ub. roku, ale dużo mniej niż przed sporem o krzyż przy Pałacu Prezydenckim - wynika z najnowszego sondażu CBOS dotyczącego oceny działalności najważniejszych instytucji publicznych.

CBOS, jak co miesiąc, zbadał zaufanie Polaków do najważniejszych instytucji publicznych. Z sondażu wynika, że Kościół katolicki cieszy się zaufaniem 58 proc. społeczeństwa - to o 4 punkty procentowe więcej niż we wrześniu ub. roku. Prawie w takim samym stopniu ubyło deklarujących negatywne opinie na temat Kościoła - jest ich 30 proc. (wcześniej 35 proc.).

Wizerunek Kościoła wciąż jest nieco gorszy, niż był przed sporem o krzyż, który toczył się w ub. roku przed Pałacem Prezydenckim. W kwietniu ub. roku Kościół cieszył się dobrą opinią aż 74 proc. Polaków, jednak w następnych badaniach zaufanie to spadało odpowiednio do 64 proc. (czerwiec) i 54 proc. (wrzesień).

DEON.PL POLECA

"Dobre oceny działalności tej instytucji przeważają wśród osób praktykujących religijnie przynajmniej raz w miesiącu, złe zaś wśród robiących to rzadziej lub w ogóle nieuczestniczących w praktykach religijnych" - wyjaśnia Michał Feliksiak z CBOS.

Według badania CBOS Sejm cieszy się jedynie 23-proc., a Senat 27-proc. zaufaniem. Działalność prezydenta dobrze ocenia 53 proc. respondentów. Pozytywną opinię na temat funkcjonowania władz samorządowych ma 69 proc. badanych.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 5-12 stycznia na 989-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spór o krzyż zwiększył zaufanie do kościoła
Komentarze (4)
21 stycznia 2011, 10:30
No właśnie tytuł do zmiany, zmniejszył, K, a nie k. Poza tym Kościół to my ochrzczeni, a więc co to za instytucja, ach ci socjologowie- nikomu nie potrzebna nauka, a sondaż za czyją ksaę robiony? Kościół to my? To odpraw mszę, wyspowiadaj, wygłoś kazanie, daj sobie zezwolenie na chrzest dziecka albo małżeństwo. Jakie masz prawa w Kościele? Być posłusznym hierarchii.
A
Alfista
21 stycznia 2011, 09:27
No właśnie tytuł do zmiany, zmniejszył, K, a nie k. Poza tym Kościół to my ochrzczeni, a więc co to za instytucja, ach ci socjologowie- nikomu nie potrzebna nauka, a sondaż za czyją ksaę robiony?
Jadwiga Krywult
21 stycznia 2011, 07:54
Dlaczego w tytule ostatni wyraz został zapisany małą literą? Czemu "kościoła", a nie: "Kościoła"? To jedno, a drugie: z artykułu wynika, że spór o krzyż zmniejszył zaufanie do Kościoła, więc skąd taki tytuł ?
M
Marta
20 stycznia 2011, 22:20
Dlaczego w tytule ostatni wyraz został zapisany małą literą? Czemu "kościoła", a nie: "Kościoła"?