Spotkanie Franciszka z członkami Papieskiej Komisji Biblijnej
Ojciec Święty przyjął w Watykanie uczestników obrad Papieskiej Komisji Biblijnej. Ks. prof. Henryk Witczyk, jedyny polski członek tego gremium, przedstawił przy tej okazji Franciszkowi ideę organizowanej w Polsce Niedzieli Biblijnej, która w tym roku odbędzie się już po raz ósmy.
"Było to bardzo serdeczne, bezpośrednie spotkanie. Każdy z nas mógł w bezpośredniej rozmowie z Ojcem Świętym przedstawić się, powiedzieć, z jakiego Kościoła i kraju pochodzi. Mogłem również w imieniu Kościoła w Polsce, w imieniu biblistyki polskiej pozdrowić Ojca Świętego, prosząc oczywiście o błogosławieństwo na Niedzielę i Tydzień Biblijny" - powiedział w Radiu Watykańskim polski biblista.
Zaznaczył, że w obecności 19 innych biblistów ze wszystkich części świata opowiedział Franciszkowi "o tej wspaniałej inicjatywie, którą przeżywamy już po raz 8. w Kościele w Polsce dzięki decyzji Konferencji Episkopatu, podjętej w 2008 r." Tegoroczna Niedziela Biblijna przebiegać będzie od hasłem: "Gdy usłyszeli dobrą nowinę, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa", nawiązującym do tajemnicy Chrztu świętego w związku z przypadającą w tym roku 1050. rocznicą Chrztu Polski. "Należało więc pogłębić ten temat od strony Nowego Testamentu" - wyjaśnił rozmówca Radia Watykańskiego.
Ks. prof. Henryk Józef Witczyk urodził się 29 października 1955, jest kapłanem diecezji kieleckiej. Doktorat z teologii uzyskał w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, licencjat nauk biblijnych na Biblicum w Rzymie, a habilitację na KUL. Jako biblista zajmuje się głównie Psalmami, teologią biblijną i tradycją Janową. Jest profesorem KUL-u, redaktorem kwartalnika homiletycznego "Współczesna Ambona", przewodniczy Dziełu Biblijnemu im. Jana Pawła II i Stowarzyszeniu Biblistów Polskich.
Papieską Komisję Studiów Biblijnych powołał do życia Leona XIII listem apostolskim "Vigilantiae studiique" z 30 października 1902 w celu zarówno rozwijania badań naukowych nad Pismem Świętym, jak i czuwania nad ich zgodnością z nauczaniem katolickim. W 2 lata później św. Pius X przyznał Komisji prawo nadawania stopni naukowych z biblistyki, które w latach 1924 i 1931 Pius XI zrównał z dyplomami wydawanymi przez wyższe uczelnie papieskie. Obecny kształt i nazwę nadał Komisji Paweł VI na mocy motu proprio "Sedula cura" z 27 czerwca 1971, włączając ją w struktury Kongregacji Nauki Wiary, której prefekt stoi z urzędu na czele Komisji. Obecnie jest nim kard. Gerhard Ludwig Müller.
Ks. prof. H. Witczyk jest z nominacji Ojca Świętego członkiem Komisji już drugą kolejną pięcioletnią kadencję (od 2014). Oprócz w tym 20-osobowym gronie są trzy kobiety: jedna siostra zakonna (Nuria Calduch Benages, MN z Hiszpanii) i dwie osoby świeckie (prof. Mary E. Healy z USA i prof. Bruna Costacurta z Włoch) oraz duchowni - łącznie z 18 krajów.
Skomentuj artykuł