Spotkanie Szkoły Liderów Wolontariatu ŚDM
Jesteście kamieniami, na których wznosi się gmach Kościoła. Dlatego każdy chrześcijanin musi umieć zaprezentować się z najlepszej strony, ponieważ ma ukazywać ludziom samego Chrystusa - powiedział ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Sekcji św. Jana Chrzciciela, do młodzieży zgromadzonej na drugim spotkaniu Szkoły Liderów Wolontariatu Światowych Dni Młodzieży, w którym wzięło udział 245 osób.
Rektor zaznaczył, że Kościół to nie budynek, do którego przychodzimy na Mszę św. czy modlitwę, ale wspólnota wierzących w Chrystusa. Dlatego każdy chrześcijanin buduje Kościół poprzez swoją osobistą postawę i świadectwo. W zależności, jaką wierzący mają moralność, wiarę i charakter, taka będzie jakość tego kamienia.
- Podobnie jest ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Nie chcę, byście traktowali je jako wydarzenie, które odbędzie się w określonym miejscu w 2016 r. i koniec, ale jak na szansę na budowanie w Polsce Kościoła młodych. Budujcie w swoich miejscowościach, w swoich szkołach i na uniwersytetach środowisko, w którym wasi rówieśnicy nie będą się musieli wstydzić wyznawanych wartości. Bądźcie czytelnymi znakami Chrystusa! - apelował ks. Pawlina.
Następnie zauważył, że częstym problemem ludzi Kościoła nie jest brak zaangażowania i dobrych chęci ale raczej brak odpowiednich umiejętności pracy z grupą, skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi, czy umiejętności z zakresu komunikacji. Dlatego tak ważne jest, aby zdobywać narzędzia, które można będzie wykorzystać w pracy wolontariusza i w parafii, dla dobra Kościoła.
Następnie głos zabrała dr Agnieszka Kozak, psycholog, trener interpersonalny, która opowiedziała uczestnikom, jak skutecznie pełnić funkcję lidera. Przestrzegła przed fałszywą pokorą prowadzącą do zaniżania poczucia własnej wartości, nie mającą nic wspólnego z chrześcijańskim stanięciem w prawdzie. Zaznaczyła, że w wielu wspólnotach panuje przekonanie, że katolik powinien być "bierny, mierny ale wierny" a już na pewno nie powinien mówić o sobie dobrze i odnieść życiowego sukcesu.
- Każdy katolik a w szczególności lider wspólnoty powinien potrafić pokazać się z jak najlepszej strony, tak aby inni patrząc na niego mogli powiedzieć: "Takim człowiekiem chciałbym być. Jak on to robi?". Trzeba szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: jaką rzeczywistość chcę kreować swoją postawą? Kościół ma dziś zły PR w mediach, niestety przy cichym współudziale samych katolików. Dzieje się tak, ponieważ my często postanawiamy milczeć, nie wychylać się. Bo łatwiej mówić o Bogu na spotkaniu wspólnoty niż w pracy albo w szkole. Tam, gdzie nie narażamy się na krytykę otoczenia - mówiła dr Kozak.
W listopadowym spotkaniu wzięło udział 245 osób z terenu archidiecezji warszawskiej. Szkoła Liderów Wolontariatu jest odpowiedzią na potrzebę Kościoła związaną ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Polsce w 2016 roku. Cykl spotkań organizowanych przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie jest szansą na profesjonalne przygotowanie wszystkich chcących czynnie włączyć się w organizację tego wydarzenia. Zajęcia obejmują swą tematyką nie tylko zakres pracy wolontariusza, ale również szereg zagadnień przydatnych w organizacji różnych parafialnych inicjatyw. Zajęcia Szkoły Liderów Wolontariatu odbywają się w cyklu comiesięcznych spotkań na Papieskim Wydziale Teologicznym - Sekcji św. Jana Chrzciciela przy ul. Dewajtis potrwają do czerwca 2015 r.
Skomentuj artykuł