Spotkanie władz UE z przedstawicielami religii

(fot. EPA/JULIEN WARNAND)
KAI / apd

Wspólna walka z ubóstwem była tematem szóstego, dorocznego spotkania władz Unii Europejskiej z przedstawicielami religii. Odbyło się ono 19 lipca w Brukseli i trwało cztery godziny. Wpisało się w obchodzony obecnie Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Z ramienia UE w spotkaniu uczestniczyli przewodniczący: Komisji Europejskiej – José Manuel Barroso, Rady Europejskiej – Herman van Rompuy i Parlamentu Europejskiego –Jerzy Buzek. Obecni byli reprezentanci Kościołów: katolickiego, prawosławnych i protestanckich, a także islamu, judaizmu, sikhizmu i hinduizmu. W składzie delegacji katolickiej znaleźli się: przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) – kard. Péter Erdő, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) – bp Adrianus van Luyn, przewodniczący Słowackiej Konferencji Biskupiej – abp Stanislav Zvolenský i podsekretarz Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” – Flaminia Giovanelli, reprezentująca Stolicę Apostolską. Członkiem delegacji żydowskiej był naczelny rabin Polski – Michael Schudrich.

– Powinniśmy zwalczać ubóstwo, a nie ubogich – powiedział kard. Erdő. Wskazał, że należy traktować poważnie to rozróżnienie. Jego zdaniem problemowi ubóstwa skutecznie stawimy czoło dopiero, gdy zrozumiemy, że jest w nim zawarty „problem antropologiczny”. Przypomniał, że średniowieczni prawnicy za ubogich uznawali ludzi, których własność miała wartość niższą niż 50 dukatów, czyli obecnie 5 tys. euro. Było to jednak bardzo formalistyczne podejście do problemu, gdyż „podstawowych potrzeb życia ludzkiego nie da się wyrazić w terminologii prawa własności”.

DEON.PL POLECA

– Jakość życia charakteryzują raczej inne czynniki, takie jak: właściwe wyżywienie, dom, ubranie, woda pitna, czyste powietrze, środowisko nieszkodzące zdrowiu – wyjaśnił prymas Węgier. Ponadto „osoby ludzkie potrzebują relacji społecznych, kontaktów z innymi ludźmi i akceptacji we wspólnocie uczuć”. Nieprzypadkowo wielcy święci oddani dziełom miłosierdzia przede wszystkim „kochali ubogich” – stwierdził metropolita Esztergom-Budapesztu.

Przewodniczący CCEE zauważył, że służby zajmujące się pomocą społeczną w wielu krajach doświadczają trudności w wypełnianiu swoich obowiązków. Jednocześnie samo ich istnienie dowodzi, że społeczeństwa europejskie chcą troszczyć się o najbardziej potrzebujących. – W coraz większym stopniu osoby potrzebujące są częścią naszej wspólnoty i naszej rodziny – wskazał kard. Erdő. Zaznaczył, że taki właśnie jest motyw społecznego zaangażowania w Kościoła „nie tylko w formie instytucjonalnej, ale także poprzez tworzenie relacji międzyosobowych i edukację”.

Ze swej strony przewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił „wielkie doświadczenie” i „niezaprzeczalną rolę stowarzyszeń dobroczynnych i służb działających we wspólnotach religijnych w Europie w stawianiu przeszkód ubóstwu i wspieraniu wzrostu moralnego i duchowego” na kontynencie. José Manuel Barroso wskazał też na znaczenie spotkań między instytucjami UE i przywódcami religijnymi nt. walki z nędzą i wykluczeniem społecznym, „których nie można dziś tolerować w Europie”. Przypomniał, że w UE żyje 84 mln ubogich lub znajdujących się na granicy ubóstwa, w większości dzieci i ludzi starszych. Dlatego potrzebne są konkretne działania, takie jak te, przewidziane „w strategii Europa 2020 na rzecz wzrostu zatrudnienia”.

– Jesteśmy zjednoczeni w walce z ubóstwem – podsumował kard. Erdő w rozmowie z dziennikarzami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Spotkanie władz UE z przedstawicielami religii
Komentarze (1)
A
Alfista
21 lipca 2010, 08:33
A w październiku podobne tyle, że z masonami i ateistami.