Srebrny jubileusz biskupi kard. Schönborna

(fot. Frag den Kardinal / youtube.com)
KAI / pk

Przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii, kardynał Christoph Schönborn, obchodzi srebrny jubileusz sakry biskupiej.

Otrzymał ją 29 września 1991 roku w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. W liście gratulacyjnym z tej okazji papież Franciszek wyraził podziękowanie Jubilatowi za jego "wiarygodną posługę pasterską".

DEON.PL POLECA

W liście napisanym po łacinie papież chwali zasługi kard. Schönborna w głoszeniu Ewangelii zarówno słowem, jak i własnym przykładem.

Papież napisał:

Wiemy, że w swojej posłudze jesteś świadkiem zgodności między słowem i czynem, dzięki czemu my, pasterze z pomocą Pana otrzymujemy moc wyznawania tego, w co wierzymy, a także objaśniania tego, co głosimy.

Ojciec Święty podkreślił, że kard. Schönborn "niezmordowanie ukazuje, iż życie Jezusa jest podstawą prawdziwej wolności, która wyrywa ludzi z tkwienia w ziemskich przyzwyczajeniach i tworzy przestrzeń dla Bożego miłosierdzia, będącego doskonałym środkiem pomocy danym przez samego Chrystusa".

Franciszek wyraził też uznanie dla różnorodnych zadań pełnionych przez arcybiskupa Wiednia w Watykanie, a także "godnego pochwały" sposobu kierowania Konferencją Biskupów Austrii. List gratulacyjny papież kończy błogosławieństwem za przyczyną świętego męczennika Szczepana i życzeniem "miłowania wszystkich i budowania wzajemnej zgody".

Sakra w burzliwym czasie

Nominację na biskupa pomocniczego w Wiedniu Christoph. Schönborn otrzymał 11 lipca 1991 roku, w burzliwym czasie dla Kościoła Austrii. Austriacka agencja katolicka "Kathpress" przypomniała, że tego samego dnia nastąpiła inna zmiana personalna, a mianowicie ówczesny biskup pomocniczy Wiednia, Kurt Krenn, został biskupem w St. Pölten. W archidiecezji wiedeńskiej z radością przyjęto nominację Schönborna. Pokładano nadzieję, że ten "teolog o światowej sławy i dominikanin zlikwiduje polaryzację stanowisk wśród katolików Wiednia".

Takim sprawdzianem dla niego była sprawa kard. Hansa Hermanna Groera. W marcu 1995 roku ówczesny arcybiskup Wiednia został oskarżony o wykorzystywania seksualne nieletniego, jakiego dopuścił się kilka lat wcześniej. W trakcie tego konfliktu, 13 kwietnia 1995 roku, Christoph Schönborn został mianowany koadjutorem w archidiecezji Wiednia. 14 września tegoż roku kard. Groer ustąpił z urzędu arcybiskupa Wiednia. Od lutego 1998 roku Christroph Schönborn jest członkiem Kolegium Kardynalskiego, w tym samym roku został wybrany przewodniczącym Konferencji Biskupów Austrii.

W episkopacie Austrii kard. Schönborn jest m.in. przewodniczącym komisji wiary, biskupem ds. mediów i reprezentuje biskupów austriackich w Radzie Konferencji Biskupich Europy CCEE. Pełni też liczne funkcje w Kościele powszechnym: jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary, Wychowania Katolickiego oraz ds. Kościołów Wschodnich, a także członkiem Papieskiej Rady Świeckich oraz Nowej Ewangelizacji. Fakt, że papież Franciszek mianował arcybiskupa Wiednia członkiem Komisji Kardynałów ds. banku Watykańskiego IOR, a wiosną 2016 roku powierzył mu prezentację postsynodalnej adhortacji "Amoris laetitia", odbierany jest powszechnie jako wyraz zaufania oraz uznania papieża dla kard. Schönborna.

Kard. Christoph Schönborn to dominikański teolog, wybitny intelektualista, poliglota, człowiek głębokiej modlitwy. 71-letni arcybiskup Wiednia od dawna uważany jest za jednego z czołowych teologów Kościoła powszechnego. Jest jednym z trzech dominikanów w Kolegium Kardynalskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Srebrny jubileusz biskupi kard. Schönborna
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.