Studencki przepis na dobro. Rusza kolejna edycja akcji "Ciacho za ciacho"

Fot. Melissa Walker Horn / Unsplash
Paulina Małota

Członkowie Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Beczka"znaleźli własny przepis na dobro. Jest nim odbywający się dwa razy do roku, w czasie adwentu oraz na Wielkanoc, kiermasz "Ciacho za ciacho". Studenci od szesnastu lat organizują zbiórkę pieniędzy na różne cele, wspierając tym samym potrzebujących.

Zimowa edycja kiermaszu odbędzie się 15 grudnia 2019 roku na krużgankach klasztoru oo. Dominikanów, przy ulicy Stolarskiej 12. Zebrane środki zostaną przeznaczone na wyjazd terapeutyczno-integracyjny dla podopiecznych stowarzyszenia PoMOC, prowadzonego między innymi przez siostrę Annę Bałchan. Organizacja na co dzień działa w Katowicach. Ma na celu niesienie pomocy kobietom zagrożonym prostytucją i prostytuujących się. W ośrodku mieszkają zarówno kobiety, jak i matki z dziećmi. Siostry realizują z nimi program terapeutyczny przekazujący praktyczną wiedzę jak radzić sobie w życiu, by nie wrócić na ulicę. Kobiety uczą się jak walczyć z traumami z przeszłości, jak wspierać swoje dzieci, budować z nimi relację oraz przekazywać siłę do życia.

DEON.PL POLECA

Akcja "Ciacho za ciacho" jest inicjatywą grupy charytatywnej "Szpunt". Rozpoczęło się niepozornie w grudniu 2003 roku. Pierwotna idea kiermaszu była prosta. Wzięła się z chęci pozyskania funduszy na organizację wigilii w Ośrodku dla Osób Dotkniętych Przemocą. Każdy miłośnik domowych wypieków mógł upiec własne ciasto, a w zamian za to miał możliwość skosztować słodkości przygotowane przez innych studentów. Jeżeli zdolności kulinarne Beczkowicza ograniczały się wyłącznie do degustacji przygotowanych ciast, istniała możliwość wrzucenia symbolicznej opłaty za ciasto do skarbonki. Głównym celem organizacji kiermaszu była zbiórka pieniędzy na określone inicjatywy. Efektem ubocznym stała się integracja członków grupy Szpunt oraz całego duszpasterstwa.

Na przestrzeni lat kolejne edycje „Ciacha” wsparły finansowo dom św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie, w którym udzielano opieki bezdomnym dzieciom. W 2014 roku zbierano na pomoc siostrom Dominikankom planującym zbudować szkołę w Kamerunie. Z kolei w 2018 roku celem kiermaszu było zebranie funduszy na fundację Szymona Hołowni „Dobra fabryka”. Celem zbiórki było mleko terapeutyczne dla ośrodka dożywiania dzieci w Kongo. Wtedy też padła rekordowa kwota ponad stu tysięcy złotych zebranych dla potrzebujących dzieci w Afryce.

Z roku na rok kiermasz ewoluował, pojawiały się kolejne pomysły na ulepszenie wydarzenia. W 2005 roku do ciast dołączyła pokaźna biblioteka ofiarowana przez darczyńcę. Pomysł spodobał się do tego stopnia, że jest kontynuowany do dnia dzisiejszego. Przed każdą edycją studenci licznie gromadzą się w podziemiach klasztoru, aby wspólnie segregować i wyceniać ofiarowane książki. Zaangażowanie w akcje daje nie tylko satysfakcję, ale również szansę na znalezienie rzadko dostępnych tytułów książek, co przyciąga wielu krakowskich antykwariuszy i może uszczęśliwić nie jednego mola książkowego.

Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach kiermaszu. Od niedawna dla dzieci przygotowano pokazy doświadczeń fizycznych oraz chemicznych prowadzone przez doktorantów krakowskich uniwersytetów. Z kolei dorośli przechadzając się po krużgankach klasztoru mogli usłyszeć koncert barokowy.

W 2018 roku kiermasz zakończyła licytacja fantów otrzymanych od prywatnych darczyńców oraz wielu krakowskich instytucji takich jak Opera Krakowska, Muzeum Armii Krajowej czy Kino Kijów. Tegoroczna edycja przewiduje aż dwie licytacje, co stanowi dużą zmianę oraz znaczące urozmaicenie dla licytujących. Uczestnicy będą mogli nabyć między innymi reprodukcje obrazów brata Jacka Hajnosa związanego ze Wspólnotą Twórców Chrześcijańskich Vero Icon, obraz Kamila Kuzko oraz fotografię Kamili Kansy wykonaną techniką analogową.

Na co dzień członkowie „Szpuntu” angażują się w przeróżne akcje, takie jak Światowy Dzień Ubogich, pomoc osobom starszym oraz potrzebującym wsparcia w nauce, pomoc w codziennych pracach domowych. Studenci z Duszpasterstwa Akademickiego Beczka doskonale wiedzą, że czynienie dobra z myślą o drugim człowieku to najlepsza droga, by uczynić świat lepszym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Studencki przepis na dobro. Rusza kolejna edycja akcji "Ciacho za ciacho"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.