Studia bizantyjskie ponownie w Bukareszcie

Fragment mozaiki z Bayliki Hagia Sophia (fot. Gabriel Walt / flickr.com)
Radio Watykańskie

Po 63 latach otwarto na nowo w Bukareszcie Ośrodek Studiów Bizantyjskich. W uroczystości 17 stycznia wzięli udział przedstawiciele hierarchii katolickiej obu obrządków, Cerkwi prawosławnej oraz rumuńskiego rządu.

Noszące imiona świętych apostołów Piotra i Andrzeja centrum jest administrowane przez zgromadzenie asumpcjonistów. Zawiera m.in. bibliotekę złożoną z 15 tys. tomów w różnych językach, a jego celem jest zaznajamianie studentów różnych wyznań z chrześcijańską tradycją Wschodu i Zachodu.

Ośrodek Studiów Bizantyjskich powstał w XIX w. w Stambule. Po dojściu do władzy w Turcji reżimu Atatürka przeniesiono go do Bukaresztu, gdzie działał do 1947 r. Po dojściu do władzy w Rumunii komunistów ośrodek został zamknięty, a jego siedzibę przekształcono w szpital.

Cenny księgozbiór złożony z 25 tys. woluminów uratowano przemycając go w bagażu dyplomatycznym do Paryża, gdzie znajduje się do tej pory. Po upadku reżimu Nicolae Ceauşescu budynek odzyskali asumpcjoniści. Bibliotekę odtworzono dzięki darowiznom zagranicznym, głównie z Rzymu i Aten.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Studia bizantyjskie ponownie w Bukareszcie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.