Światowa Rada Kościołów przyjęła 3 nowe Kościoły

(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

Komitet Naczelny Światowej Rady Kościołów (ŚRK) na swym posiedzeniu w dniach 20-28 czerwca w norweskim Trondheimie przyjął do Rady trzy nowe Kościoły.

Tym samym liczba jej członków wynosi obecnie 348. Ponadto dwa dalsze Kościoły rozpoczęły okres przejściowy, zanim staną się pełnoprawnymi członkami tej największej na świecie organizacji ekumenicznej.

Nowo przyjęte Kościoły to: Holenderski Kościół Reformowany z RPA - założony w XVII wieku, liczący ponad milion wiernych, który należał już do ŚRK, ale został z niej wykluczony w 1962 za popieranie apartheidu; w 1986 odrzucił on wszelkie formy rasizmu i otworzył się na wszystkich wierzących;

Synod Blantyre, będący częścią Kościoła Prezbiteriańskiego Afryki Środkowej w Południowym Malawi - utworzyli go w XIX w. misjonarze szkoccy i obecnie skupia on ok. 1,8 mln wiernych w 800 wspólnotach lokalnych;

Rada Kościołów Baptystycznych w Indiach Północno-Wschodnich - jedno z największych zgromadzeń baptystów w Indiach, istnieje od 1836, liczy dziś ponad 1,2 mln członków w 7263 wspólnotach.

Okres przejściowy będą odbywać:

Afrykański Kościół Braterski z Kenii - założony w 1945 przez różne bractwa wywodzące się z Misji Wewnątrzafrykańskiej, Armii Zbawienia i Kościoła katolickiego a obecnie liczący prawie 160 tys, członków w 916 wspólnotach w Afryce Wschodniej i Środkowej;

Wspólnota Kościołów Baptystycznych w Afryce Środkowej z Demokratycznej Republiki Konga - istnieje od 1927 dzięki misjonarzom amerykańskim, niezależna od 1964, ma ponad pół miliona wiernych w 418 placówkach we wschodniej części tego kraju, prowadzi też tysiące szkół, ośrodków zdrowia i uniwersytet.

Na tym samym posiedzeniu w Trondheimie uzupełniono też skład 24-osobowego Komitetu Wykonawczego ŚRK, wybierając 11 nowych jego członków na miejsce tych, którym skończyły się kadencje. Wywodzą się oni z grona 150 członków Komitetu Naczelnego, tworząc główny organ zarządzający Radą.

Jeszcze do niedawna Komitet Wykonawczy, zbierający się dwa razy w roku (Komitet Naczelny obraduje w pełnym składzie raz na dwa lata), był wybierany na kolejnym zgromadzeniu ogólnym Rady, zbierającym się co 7-8 lat, ale na ostatnim, X zgromadzeniu w Pusanie (Korea Południowa) w 2013, postanowiono wybierać część składu w połowie kadencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Światowa Rada Kościołów przyjęła 3 nowe Kościoły
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.