Przygotowania uczestników ŚDM do wizyty w Auschwitz

(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

W kilkunastu językach opublikowano przeznaczone dla młodych uczestników Światowych Dni Młodzieży 2016 materiały do merytorycznego przygotowania wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Stronę utworzyło Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu (CDiM), które w ten sposób postanowiło pomóc uczestnikom ŚDM w zbliżeniu się do tematu "Auschwitz".

Podczas "Dni w Diecezjach" - poprzedzających spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie - tereny byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau zamierza odwiedzić około 300 tys. uczestników ŚDM, z czego ponad połowa - z zagranicy. Tak wynika ze złożonych wcześniej deklaracji.

Jak wyjaśnia ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, strona została stworzona, by pomóc tym, którzy odwiedzą niebawem Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ale także tych, którzy nie będą mogli tego zrobić.

- Z przyczyn organizacyjnych, przy tak dużej ilości uczestników Światowych Dni Młodzieży na terenie Muzeum, będą ograniczone możliwości zatrzymania się, refleksji i modlitwy. Tym bardziej istotne jest, aby przed wizytą odpowiednio się do niej przygotować - wyjaśnia ksiądz.

Strona zawiera specjalne wprowadzenie, z opisem historii niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady, wybudowanego na terenie okupowanego Oświęcimia. Pojawiają się odsyłacze do strony Państwowego Muzeum, gdzie szczegółowe informacje na temat Miejsca Pamięci można przeczytać w 19 językach.

Przypomniano, że historia Auschwitz głęboko porusza wszystkich, którzy odwiedzają to miejsce, jednak kontekst pamięci Auschwitz jest różny dla Żydów, Polaków i Niemców. - Auschwitz dziś stanowi dla świata przestrogę, w której każdy odwiedzający szuka odniesień dla własnej sytuacji. Kościół katolicki wspomina męczenników ruchu oporu przeciwko nazizmowi, jak również winę z powodu tradycji chrześcijańskiego antyjudaizmu - podkreślono.

Strona zawiera cytaty z wypowiedziami Jana Pawła II i Benedykta XVI podczas papieskich wizyt na terenie byłego obozu w 1979 i 2006 roku. Zaznaczono, że wizyta w miejscu pamięci jest nie tylko wydarzeniem edukacyjnym, ale również uczczeniem zmarłych, sprawdzianem sumienia, wyznaniem wiary i podjęciem zobowiązania do życia w pojednaniu. - Wszystko to przynosimy w modlitwie przed oblicze miłosiernego Boga, prosząc Go o pomoc, abyśmy mogli stać się narzędziami Jego pokoju - można przeczytać na stronie CDiM.

Na stronie umieszczono także zakładki "Modlitwa", "Refleksja" oraz "Orędzie". Ta ostatnia zawiera orędzie młodzieży oświęcimskiej do młodzieży świata, ogłoszone podczas Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii w 2005 r. i wręczone papieżowi Benedyktowi XVI podczas jego wizyty w Auschwitz w 2006 roku.

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu powstało w 1992 r. w pobliżu obozu Auschwitz. Jest to instytucja katolicka, założona przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z kardynałami Albertem Decourtraym z Lyonu, Jean-Marie Lustigerem z Paryża i Godfried Danneelsem z Brukseli, oraz przedstawicielami organizacji żydowskich.

Odbywają się w nim spotkania o charakterze edukacyjno-modlitewnym, seminaria, rozmowy z byłymi więźniami i wystawy. Centrum ma być formą uczczenia pamięci ofiar i ma przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.

Niemiecki ksiądz Manfred Deselaers w 1989 roku rozpoczął w Polsce służbę na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i chrześcijańsko-żydowskiego w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Od 26 lat mieszka w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu. Od 2001 roku jest członkiem Zarządu Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy oraz odpowiada za dział programowy. W 2008 roku został wiceprezesem Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Link do strony.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przygotowania uczestników ŚDM do wizyty w Auschwitz
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.