W przygotowaniach do ŚDM wzięło udział ok. miliona osób
W ciągu trzech lat przygotowań do ŚDM w różnego rodzaju spotkaniach modlitewnych wzięło udział ok. miliona osób - poinformował przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Henryk Tomasik.
W poniedziałek podczas konferencji "Miesiąc przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Diecezjach", rzeczniczka prasowa ŚDM Dorota Abdelmoula poinformowała, że dotychczas swój udział w Dniach w Diecezjach zadeklarowało ok. 112 tys. pielgrzymów ze 135 krajów świata. Do archidiecezji warszawskiej przyjadą przedstawiciele 68 państw, do archidiecezji katowickiej - z 55, do wrocławskiej z - 38. Na etapie przygotowań polskie diecezje odwiedziło 314 delegacji zagranicznych.
Szacuje się - jak poinformowała Abdelmoula - że w głównych uroczystościach podczas Dni w Diecezjach, weźmie udział ok. 500 tys. osób - pielgrzymów i gospodarzy. Gospodarze ŚDM zadeklarowali również gotowość przyjęcia do 260 tys. pielgrzymów w czasie Dni w Diecezjach.
Rzeczniczka ŚDM zaznaczyła, że w ramach Dni w Diecezjach wiele grup zagranicznych zadeklarowało chęć podjęcia dzieł miłosierdzia i prac społecznych. Będą to m.in. posługa w hospicjum i domach dziecka (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), odwiedziny więźniów (diecezja kielecka), remont domu pomocy społecznej (archidiecezja gnieźnieńska), odnowienie ośrodka MONAR (diecezja ełcka), praca na budowie (archidiecezja poznańska), pomoc w ośrodkach Caritas (archidiecezja szczecińsko-kamieńska), porządkowanie cmentarzy (archidiecezja wrocławska), sadzenie drzew (diecezja tarnowska), akcja oddawania krwi (archidiecezja lubelska).
Abdelmoula dodała jednocześnie, że w większości polskich diecezji biskupi lub władze lokalne wspierają młodzież, pomagając w sfinansowaniu udziału w wydarzeniach centralnych ŚDM w Krakowie.
W ramach przygotowań duchowych - jak podkreśliła rzeczniczka ŚDM - w polskich diecezjach zainicjowano szereg spotkań modlitewnych, które cyklicznie gromadzą polską młodzież wraz z duszpasterzami. Są to m.in. Młodzieżowe Pierwsze Piątki Miesiąca w diecezji pelplińskiej, Jerycho Młodych - festiwal w diecezji siedleckiej, festiwal Exodus Młodych w diecezji zamojsko-lubaczewskiej, Tratwa Festiwal Pleszew w diecezji kaliskiej, archidiecezjalna młodzieżowa pielgrzymka na rolkach i hulajnogach w diecezji katowickiej.
Podkreśliła też, że zarówno w przygotowania duchowe, jak też obchody Dni w Diecezjach włączają się polskie i międzynarodowe ruchy i spólnoty, m.in. Wspólnota Emmanuel (w archidiecezji częstochowskiej) i wspólnota Chemin Neuf (w archidiecezji łódzkiej).
Bp Tomasik mówił, że ważnym elementem duchowych przygotowań do ŚDM jest też peregrynacja symboli ŚDM - krzyża i ikony Matki Bożej Populi Romani, odbywająca się pod hasłem "Dotknij Miłosierdzia". Peregrynacja trwająca od Niedzieli Palmowej 2014 r. objęła już wszystkie 44 diecezje i obecne symbole pielgrzymują po archidiecezji krakowskiej, gdzie pozostaną aż do ŚDM.
Koordynatorka projektu Bilet dla Brata Anna Salawa poinformowała, że polegający na dofinansowaniu pakietów pielgrzyma dla młodzieży z 13 krajów wschodnich, w ciągu dwóch lat trwania akcji udało się zebrać ponad 1,6 mln zł. "Dzięki projektowi Bilet dla Brata udało się przybliżyć marzenie o wyjeździe na ŚDM poprzez opłacenie pakietu pielgrzyma dla prawie 2600 młodych ludzi ze Wschodu, co oznacza, że co druga osoba, która się zgłosiła do projektu otrzymała dofinansowanie" - podkreśliła Salawa.
Dodała jednocześnie, że grupy z krajów wschodnich cały czas się do projektu zgłaszają, zbiórka pieniędzy w ramach akcji Bilet dla Brata będzie trwała do końca czerwca. Akcję można wspomóc wchodząc na stronę www.biletdlabrata.pl lub wpłacając bezpośrednio na konto BdB (zbiórka kościelna): 59 1500 163 1216 6009 9305 0000 lub konto BdB (zbiórka kościelna): 51 1500 16 63 1216 6009 9305 0000 Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, skwer Kardynała Wyszyńskiego 6. 01-015 Warszawa.
Abdelmoula przypomniała, że w ramach organizacji Dni w Diecezjach oraz przygotowań polskiej młodzieży do udziału w ŚDM, jesienią 2013 r. we wszystkich 44 diecezjach decyzją biskupów zostali mianowani diecezjalni koordynatorzy ŚDM, którzy następnie utworzyli Diecezjalne Centra ŚDM. Obecnie współpracuje z nimi 41 tys. diecezjalnych wolontariuszy ŚDM.
Dni w Diecezjach poprzedzać będą Światowe Dni Młodzieży; odbywać się będą od 20 do 25 lipca. ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie. Od 27 do 31 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek.
Skomentuj artykuł