"Ta pielgrzymka pomoże chrześcijaństwu"

(fot. soyignatius/flickr.com)
Radio Watykańskie / drr

Papieska pielgrzymka na pewno przyczyni się do pozytywnego ukazania samego chrześcijaństwa, jak i Kościoła katolickiego – uważa watykański rzecznik prasowy ks. Federico Lombardi SJ. W rozmowie z Radiem Watykańskim, którego jest szefem, zwrócił uwagę, że dobra i pozytywna posługa Ojca Świętego w społeczeństwie jakby została zapomniana podczas ostatnich dyskusji i chwil trudności dotyczących wiarygodności, a co za tym idzie autorytetu Kościoła.

Zbliżająca się podróż Benedykta XVI może pomóc w odkryciu i docenieniu fundamentalnego wkładu wiary w życie społeczeństwa - stwierdził włoski jezuita. Jego zdaniem, od tej pielgrzymki można oczekiwać ukazania zarówno wiary chrześcijańskiej, jak i posługi Kościoła w bardzo rozwiniętym, ale zarazem mocno zeświecczonym społeczeństwie, jak to jest w Wielkiej Brytanii.

DEON.PL POLECA


- Myślę, że w obecnej rzeczywistości wiele osób zadaje sobie pytanie tak o samą wartość świadectwa chrześcijańskiego, jak i o obecność katolickiego świadectwa w społeczeństwie. Warto pokazać, że jest to dar dla całej społeczności, bogactwo oferowane zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i zaangażowania w edukację, służbę zdrowia czy w dzieła miłosierdzia. Jest to coś bardzo ważnego - podkreślił rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Wyraził nadzieję, że „papieska podróż pozwoli odkryć tę przyjazną stronę Kościoła katolickiego i wiary chrześcijańskiej w społeczeństwie, które pewno nie do końca jest tego świadome”. - Chcielibyśmy, by ta podróż była manifestacją dobra w społeczeństwie, zwłaszcza w czasie, gdy doświadczaliśmy dyskusji, chwil trudności, gdy chodzi o wiarygodność, a co za tym idzie autorytet Kościoła, co wiązało się np. z nadużyciami seksualnymi wśród duchownych – mówił dalej ks. Lombardi. Dlatego – dodał – „chcemy pokazać skuteczne, pozytywne i fundamentalne przesłanie Kościoła dla współczesnego świata; dla społeczeństwa nowoczesnego, pluralistycznego, ale zarazem zeświecczonego, by znów umiało docenić w swym życiu pozytywny wkład wiary”.

Rozmówca papieskiej rozgłośni wskazał na ogromne znaczenie spotkania Ojca Świętego z przedstawicielami życia społecznego oraz świata kultury, a także na ekumeniczny wymiar zbliżającej się pielgrzymki. Przypomniał, że toczy się dyskusja na temat tożsamości Kościoła Anglii, co rzutuje także na stosunki anglikańsko-katolickie.

- Program pielgrzymki jest bardzo bogaty i zróżnicowany - zauważył rzecznik prasowy Watykanu. - Duże oczekiwanie budzi już pierwszego dnia spotkanie Papieża z królową. To będzie zarazem dzień spotkania ze Szkocją, co stanowi ważną część tej podróży. Chciałbym przypomnieć, że dokładnie w dniu, kiedy Papież tam będzie, przypada wspomnienie św. Niniana, patrona ewangelizacji Szkocji. Jest to bardzo ważny dzień dla Szkotów.

Zdaniem dyrektora Radia Watykańskiego ważne będzie także przemówienie Papieża w Westminster Hall do przedstawicieli życia społecznego, świata kultury oraz wszystkich najważniejszych i najbardziej znaczących reprezentantów brytyjskiego społeczeństwa. - Myślę, że spotkanie to będzie śledzone szczególnie uważnie – dodał o. Lombardi.

Bardzo ważny jest również ekumeniczny wymiar podróży. Wielkie znaczenie będzie miało spotkanie z prymasem Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupem Canterbury i nabożeństwo ekumeniczne. - Zdajemy sobie sprawę, że Wspólnota ta przeżywa obecnie trudne chwile, trwają w jej łonie dyskusje. Jest to moment delikatny także z punktu widzenia stosunków z Kościołem katolickim, ponieważ odbijają się na nich te wewnętrzne dyskusje – podkreślił ks. Lombardi SJ.

- Nie można też zapomnieć o czuwaniu w Hyde Parku i beatyfikacji kard. Newmana. Papieska wizyta kończy się właśnie spotkaniem z tą wybitną postacią stanowiącą jakby duchowe serce całej pielgrzymki. Pamiętajmy, że Papież przyjął zaproszenie do odwiedzenia Wielkiej Brytanii właśnie w związku z beatyfikacją kard. Newmana – dodał na zakończenie ks. Lombardi SJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Ta pielgrzymka pomoże chrześcijaństwu"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.