TK zajmie się klauzulą sumienia
W odpowiedzi na list Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz poinformował o złożeniu w Trybunale Konstytucyjnym wniosku o zajęcie się kwestią klauzuli sumienia - poinformował dziś medyczny portal Medexpress.pl.
Konieczność przeanalizowania tej kwestii sugerowała niedawno także Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz, w odpowiedzi na pismo Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich z 12 czerwca br., dotyczącego konieczności obrony prawa lekarzy do działania w zgodzie z własnym sumieniem, wyjaśnił, że Naczelna Rada Lekarska, dostrzegając wagę poruszonego w liście problemu, złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją obecnie obowiązujących przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, które dotyczą klauzuli sumienia.
"We wniosku wywodzimy, że przepisy ustawy w sposób niekonstytucyjny ograniczają wolność sumienia. Pismem z dnia 23 czerwca 2014 r. prezes Trybunału Konstytucyjnego powiadomił Naczelną Radę Lekarską, że nasz wniosek został przyjęty do rozpatrzenia przez Trybunał w pełnym składzie" - dodał prezes NRL.
Konieczność przeanalizowania tej kwestii sugerowała niedawno także Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.
Jej zdaniem, obecne przepisy prawa dotyczące klauzuli sumienia nie zadowalają ani lekarzy, ani pacjentów, i dlatego należy je zmienić. - Obecny stan prawny sprawia, że i pacjenci, i lekarze czują się zagrożeni - stwierdziła na początku czerwca prof. Irena Lipowicz. Poinformowała wówczas, że zwróci się w tej sprawie do ministra zdrowia, a jeśli to nie wystarczy, złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.
Rzecznik przypomniała też, że lekarze mają konstytucyjne prawo powoływania się na wolność sumienia i nie mogą być z tego powodu dyskryminowani.
Skomentuj artykuł