"Troska o ekologię jest sprawą sumienia"

(fot. Guas / shutterstock.com)
KAI / kk

Myśl chrześcijańska broni koncepcji ekologii integralnej, w którą wpisuje się troskę o ekologię w podstawowe akty ludzkiego sumienia - napisali członkowie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim w wydanym 7 lipca apelu pt. "Troska o ochronę środowiska naturalnego".

Na wstępie apelu zaznaczono problemy, z którymi borykają się mieszkańcy Płocka i diecezji płockiej: poważne zanieczyszczenie środowiska, rosnąca liczba chorych onkologicznie, wypalanie traw, zaśmiecanie lasów i plaż, nieodpowiedzialne zachowania w miejscach publicznych podczas imprez masowych.
"Chrześcijańska troska o środowisko naturalne, inspirowana wolą Stwórcy, każe nam zwrócić uwagę na odpowiedzialność za poszanowanie ładu, który Bóg wpisał w przyrodę. Myśl chrześcijańska broni koncepcji ekologii integralnej, w której nie mitologizuje się ziemi, zwierząt i przyrody, ale wpisuje troskę o ekologię w podstawowe akty ludzkiego sumienia" - podkreślono w apelu.
Zaznaczono w nim także, że naśladowanie Stwórcy w "Jego czułości wobec przyrody" idzie w parze z troską o godność człowieka na każdym etapie jego rozwoju i w każdym stanie jego życia. Połączenie troski o przyrodę z realistyczną troską o godność ludzką jest "warunkiem koniecznym do wzięcia odpowiedzialności za harmonijny rozwój świata".
W apelu napisano także, że realizacja postulatów ekologicznych w codziennej praktyce duszpasterskiej, katechetycznej i homiletycznej jest jednym z najpilniejszych zadań Kościoła na Mazowszu. Nawrócenie ekologiczne powinno polegać na wyciągnięciu wszystkich konsekwencji ze spotkania z Jezusem w relacjach z otaczającym światem.
Członkowie Rady Społecznej dodają, że potrzebna jest też zdolność do krytycznego spojrzenia na współczesne "mity nowoczesności", do których papież Franciszek zalicza indywidualizm, ideologię nieograniczonego postępu, postawę konsumpcjonizmu i traktowanie wolnego rynku w gospodarce jako bezwzględnej gry konkurentów.
Autorzy dokumentu wzywają do uwzględnienia w edukacji ekologicznej roli sumienia, kształtowania cnoty solidarności z innymi ludźmi, Bogiem i wszystkimi istotami żywymi, do troski o środowisko ze szczerą miłością do człowieka oraz zaangażowaniem w problemy społeczeństwa - "Nie da się utworzyć zdrowej i sprawiedliwej relacji z naturą bez odnowionego człowieka, obdarzonego wrażliwym sumieniem" - akcentują.
W apelu zadeklarowano również chęć współpracy z wszystkimi ludźmi, którzy poświęcają czas, środki materialne i siły na ochronę przyrody, na przykład stawiają pytania o żywność modyfikowaną genetycznie, organizują sprzątanie ziemi, troszczą o jakość powietrza i lasów, walczą o dobrostan zwierząt w hodowli przemysłowej
"Jako chrześcijanie chcemy włączyć się w proces mazowieckiego nawrócenia ekologicznego, które zakłada tak samo rachunek sumienia i żal z powodu zaniedbań i grzechów wobec dzieła stworzenia, jak i działania na rzecz trwałej zmiany, której skutkiem musi być nawrócenie społeczne" - zapewniono w apelu.
W imieniu członków Rady Społecznej przy Biskupie Płockim apel podpisał ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, jej przewodniczący.
W Radzie Społecznej, powołanej przez bp. Piotra Liberę, zasiada dziesięciu przedstawicieli świata nauki, medycyny, oświaty, mediów i parlamentu. Przewodniczącym Rady jest ks. prał. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, teolog moralista i etyk, wykładowca na UKSW w Warszawie i w płockim WSD.
Celem pracy gremium jest reagowanie na wydarzenia i zjawiska, odnoszące się do różnych przejawów życia społecznego, gospodarczego, eklezjalnego. Rada publikuje oświadczenia, dotyczące najważniejszych wydarzeń w społeczeństwie i Kościele.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Troska o ekologię jest sprawą sumienia"
Komentarze (1)
DD
Daniel Dramowicz
9 lipca 2017, 22:40
"Jako chrześcijanie chcemy włączyć się w proces mazowieckiego nawrócenia ekologicznego, które zakłada tak samo rachunek sumienia i żal z powodu zaniedbań i grzechów wobec dzieła stworzenia, jak i działania na rzecz trwałej zmiany, której skutkiem musi być nawrócenie społeczne" - zapewniono w apelu.  Święty Jan Paweł II zachęcał do globalnego "nawrócenia ekologicznego" podczas katachezy 17 stycznia 2001 roku. Jego następcy również nie milczą w tej kwetstii. Faktycznie najprościej zacząć od swojego sumienia - z myślą o tym, co zostawiamy przyszłym pokoleniom. Ja mam z tym problem.