Trudny los migrantów i uchodźców na świecie

Obraz po powodzi w Brisbane, Australia (fot. EPA/DEAN LEWINS)
Radio Watykańskie

Według ostatnich danych ONZ, obecnie na świecie emigrantów uregulowanym statusie jest ok. 214 mln, a o nieuregulowanym – 15 do 20 mln. Uchodźców jest co najmniej 15 mln, a osób zmuszonych do przesiedlenia się na terenie własnego kraju – ok. 27 mln. Jakie sytuacje najbardziej niepokoją teraz Kościół, a zwłaszcza Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących?

Tysiące ludzi opuszcza takie kraje, jak Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie toczy się zimna wojna gospodarcza krajów bogatych o afrykańskie zasoby naturalne. Trwa nadal dramat przymusowych repatriacji uchodźców irackich z krajów północnej Europy, mimo iż Unia Europejska to potępiła. Ja się wydaje, od 2008 r. ok. 5 tys. Irakijczyków wróciło dobrowolnie do swej ojczyzny, a ponad 800 wbrew woli.

Miliony ludzi w różnych częściach świata musiało ostatnio opuścić miejsce zamieszkania wskutek klęsk żywiołowych, nieraz zawinionych przez niewłaściwą gospodarkę. Powodzie, które przekształciły Brisbane, trzecie co do wielkości miasto Australii, w strefę śmierci z licznymi ofiarami, występują też na północnym wschodzie tego kraju oraz w Brazylii, gdzie tysiące osób zostało bez dachu nad głową w górach otaczających Rio de Janeiro.

DEON.PL POLECA

W Sri Lance powódź dotknęła ponad 860 tys. ludzi. Ok. 130 tys. musiało opuścić swe domy i przebywa w 350 obozach, jak informują źródła rządowe. A nie zapominajmy Indonezji, gdzie w obozach schroniło się co najmniej 11 tys. osób, kiedy powodzie spowodowane deszczami zniszczyły liczne wioski”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących zwrócił uwagę, że Kościół podejmuje liczne wysiłki na rzecz ludzi dotkniętych tymi sytuacjami. Wsparcie ekonomiczne napływa tam z wielu krajów i również od samego Ojca Świętego, zwłaszcza za pośrednictwem zajmującej się pomocą charytatywną Papieskiej Rady „Cor Unum”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trudny los migrantów i uchodźców na świecie
Komentarze (1)
Grażyna Urbaniak
16 stycznia 2011, 18:13
Ale jest i inna strona medalu: www.pardon.pl/artykul/13422/1_2_mln_zlotych_dla_ofiary_zbiorowego_gwaltu_latwa_kasa