Uniwersytet Papieski na Festiwalu Nauki
„Materia - Człowiek – Kultura” - pod takim hasłem zainaugurowano 12 maja w Krakowie XI Festiwal Nauki. W ramach wydarzenia Uniwersytet Papieski Jana Pawła II przygotował m.in. panele naukowe, wernisaż malarstwa, warsztaty biblijne i filozoficzne, a także naukę tańców izraelskich i orientalnych. Głównym organizatorem tegorocznej imprezy jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja.
- Na Festiwalu są ludzie, którzy wytłumaczą wam, że nauka to nie jest magia. Nauka oparta jest o myśl człowieka, życzę wam wielu miłych zdziwień - powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Karol Musioł podczas oficjalnego otwarcia na Rynku Głównym.
Zdaniem rektora to czy Festiwal Nauki ma sens, zależy tylko od jego publiczności. - Nie wiem, czy zrobimy referendum ws. następnego Festiwalu Nauki, ale myślę, że nie jest to konieczne, bo odwiedza go coraz więcej krakowian - podkreślił.
Hasło tegorocznego Festiwalu nawiązuje do dwojga polskich noblistów i patronów roku 2011: Marii Skłodowskiej-Curie i Czesława Miłosza.
W ramach wydarzenia Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przygotował wiele atrakcje, m.in. panele naukowe, wernisaż malarstwa, koncerty, warsztaty radiowe, telewizyjne, a także warsztaty tańców izraelskich i orientalnych.
Zaplanowano m.in. panel naukowy poświęcony teologii i symbolice krzyża organizowany przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego. Udział wezmą w nim: ks. dr hab. Arkadiusz Baron, ks. dr hab. Dariusz Tabor i dr Marek Kita. Spotkaniu będzie towarzyszyć występ studentów Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej. Ponadto będzie można uczestniczyć w spotkaniu poświęconym kulturze Orientu pt. „Zapachy Orientu” - o kawie, herbacie i przyprawach Wschodu. Panel przygotowuje Katedra Historii Religii Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W specjalnym namiocie Wydziału Nauk Społecznych odbędą się m.in. warsztaty radiowe i telewizyjne.
Natomiast wydziały Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Filozoficznego, Teologicznego zaplanowały m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży „Czy tworzyć sztukę, to wielka sztuka?”, a takżenaukę tańca orientalnego, pokaz i warsztaty tańców izraelskich, wystawę zdjęć z obozu naukowo-badawczego w Syrii oraz warsztaty wycinanki żydowskiej „W warsztacie u Starszego Brata”. Odbędą się także quizy i zagadki biblijne „Gra o Biblię” i warsztaty filozoficzne.
Festiwal Nauki po raz pierwszy odbył się w 2000 r. Pomysł zrodził się w trakcie jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo Festiwal służyć miał jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ. Jednak już od 10 lat Festiwal współorganizują krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i jednostki konsularne. Po UJ (2000-2004) głównym organizatorem były Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007) oraz Politechnika Krakowska (2008–2010). W 2011 r. funkcję głównego organizatora objął Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja.
Skomentuj artykuł