Uniwersytet Papieski na Festiwalu Nauki

KAI / drr

„Materia - Człowiek – Kultura” - pod takim hasłem zainaugurowano 12 maja w Krakowie XI Festiwal Nauki. W ramach wydarzenia Uniwersytet Papieski Jana Pawła II przygotował m.in. panele naukowe, wernisaż malarstwa, warsztaty biblijne i filozoficzne, a także naukę tańców izraelskich i orientalnych. Głównym organizatorem tegorocznej imprezy jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja.

- Na Festiwalu są ludzie, którzy wytłumaczą wam, że nauka to nie jest magia. Nauka oparta jest o myśl człowieka, życzę wam wielu miłych zdziwień - powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Karol Musioł podczas oficjalnego otwarcia na Rynku Głównym.

Zdaniem rektora to czy Festiwal Nauki ma sens, zależy tylko od jego publiczności. - Nie wiem, czy zrobimy referendum ws. następnego Festiwalu Nauki, ale myślę, że nie jest to konieczne, bo odwiedza go coraz więcej krakowian - podkreślił.

DEON.PL POLECA

Hasło tegorocznego Festiwalu nawiązuje do dwojga polskich noblistów i patronów roku 2011: Marii Skłodowskiej-Curie i Czesława Miłosza.

W ramach wydarzenia Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przygotował wiele atrakcje, m.in. panele naukowe, wernisaż malarstwa, koncerty, warsztaty radiowe, telewizyjne, a także warsztaty tańców izraelskich i orientalnych.

Zaplanowano m.in. panel naukowy poświęcony teologii i symbolice krzyża organizowany przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego. Udział wezmą w nim: ks. dr hab. Arkadiusz Baron, ks. dr hab. Dariusz Tabor i dr Marek Kita. Spotkaniu będzie towarzyszyć występ studentów Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej. Ponadto będzie można uczestniczyć w spotkaniu poświęconym kulturze Orientu pt. „Zapachy Orientu” - o kawie, herbacie i przyprawach Wschodu. Panel przygotowuje Katedra Historii Religii Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W specjalnym namiocie Wydziału Nauk Społecznych odbędą się m.in. warsztaty radiowe i telewizyjne.

Natomiast wydziały Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Filozoficznego, Teologicznego zaplanowały m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży „Czy tworzyć sztukę, to wielka sztuka?”, a takżenaukę tańca orientalnego, pokaz i warsztaty tańców izraelskich, wystawę zdjęć z obozu naukowo-badawczego w Syrii oraz warsztaty wycinanki żydowskiej „W warsztacie u Starszego Brata”. Odbędą się także quizy i zagadki biblijne „Gra o Biblię” i warsztaty filozoficzne.

Festiwal Nauki po raz pierwszy odbył się w 2000 r. Pomysł zrodził się w trakcie jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo Festiwal służyć miał jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ. Jednak już od 10 lat Festiwal współorganizują krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i jednostki konsularne. Po UJ (2000-2004) głównym organizatorem były Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007) oraz Politechnika Krakowska (2008–2010). W 2011 r. funkcję głównego organizatora objął Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uniwersytet Papieski na Festiwalu Nauki
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.