W Warszawie odbyło się ekumeniczne spotkanie na temat małżeństw mieszanych wyznaniowo

(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

- Bez względu na wyznanie trzeba podejmować wszelkie wysiłki dla uświęcenia wspólnot małżeńskich. Bez mocnej duchowo i moralnie rodziny następuje degradacja życia społecznego - ostrzegł bp Romuald Kamiński.

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się Akademickie Spotkanie Ekumeniczne w którym wzięli udział członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej. Myślą przewodnią było "Duszpasterstwo małżeństw mieszanych wyznaniowo", a centralnym punktem spotkania - wspólne nieszpory.

DEON.PL POLECA

Jak podkreślił biskup warszawsko-praski, małżeństwo jest ostoją całego porządku cywilizacyjnego.

- Jeśli upadały kultury i w historii źle się działo wynikało to przeważnie z upadku tej podstawowej wspólnoty jaką jest rodzina. Podkreślił, że zadaniem duszpasterzy, bez względu do którego wyznania należą, jest troska o świętość małżeństw i rodzin wyrażająca się w modlitwie i właściwym kierownictwie. Ten bowiem, kto wychodzi ze zdrowej i mocnej rodziny nie targnie się na życie drugiego - powiedział bp Kamiński, nawiązując do zabójstwa prezydenta Gdańska.

Z kolei ks. Mateusz Felicjan Szymkiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów zwrócił uwagę na istniejące jeszcze na prowincji podziały między wiernymi różnych wyznań chrześcijańskich. Zaapelował jednocześnie do alumnów, by już w czasie studiów i formacji uczyli się budować mosty szacunku i zrozumienia.

- W Warszawie ekumenizm jest mocno rozwinięty podczas gdy jest jeszcze wiele lokalnych społeczności w których katolik identyfikowany jest z Polakiem, ewangelik to Niemiec, a prawosławny to Rosjanin lub Ukrainiec. Panują przesądy i społeczny ostracyzm. Niedługo pójdziecie na parafie - jeden zostanie posłany do miasta, inny z kolei na wieś, gdzie będzie trzeba zmierzyć z trudnościami. Zanieśmy więc ekumenizm pod strzechy, nie dzieląc małżonków na naszych i waszych, lecz traktujmy ich jako jedność. Jako duszpasterze obejmijmy troską zarówno jednych, jak i drugich - zaapelował duchowny mariawicki.

Nieszpory poprzedziło ekumeniczne spotkanie naukowe zatytułowane "Duszpasterstwo małżeństw mieszanych wyznaniowo". Ks. prof. hab. Jan Krajczyński z UKSW w Warszawie zwrócił uwagę, że troska duszpasterska o małżeństwo powinna rozpocząć już w czasie narzeczeństwa, tak by młodzi mieli świadomość wyzwań przed którymi staną, pochodząc z różnych wyznań, czy tradycji.

- Jeśli będą przygotowani i pełni autentycznej miłości, wówczas stawią czoła trudnościom i znajdą właściwe rozwiązanie. Zdaniem prelegenta najlepszym rozwiązaniem byłoby pójście jedną drogą, którą sami wybiorą.

- Nam jak duszpasterzom nie wolno stosować żadnych nacisków. Młodzi powinni we wzajemnym dialogu sami podjąć decyzję i zgodnie z tym wychowywać potomstwo - powiedział ks. Krajczyński.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że dla rodziny czymś niezwykle szkodliwym jest udzielanie jednemu dziecku chrztu w jednym wyznaniu, drugiemu zaś w drugim, ponieważ to nie buduje wewnętrznej jedności wspólnot jaką jest rodzina.

Wśród prelegentów wystąpił także prof. dr. hab. Tadeusz Zieliński z Kościoła Baptystów w RP, Prorektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, oraz ks. mitrat prof. dr hab. Jerzy Tofiluk z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w RP, rektor prawosławnego seminarium w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Warszawie odbyło się ekumeniczne spotkanie na temat małżeństw mieszanych wyznaniowo
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.