Sowietskoje Igristoje – jak 'ruski szampan' stracił popularność w Polsce

Sowietskoje Igristoje – jak 'ruski szampan' stracił popularność w Polsce
fot. Sowietskoje Igristoje – trunek, który nie pochodzi z Rosji, a traci popularność w Polsce / depositphotos.com
o2.pl / red

Przez wiele lat "ruski szampan", znany jako Sowietskoje Igristoje, cieszył się dużą popularnością w Polsce, szczególnie podczas sylwestrowych nocy. Chociaż nazywany był szampanem, w rzeczywistości nie spełniał wymogów, by można go było tak określić. Od napaści Rosji na Ukrainę jego sprzedaż znacząco spadła, a część sklepów zrezygnowała z oferowania tego trunku.

  • Sowietskoje Igristoje to popularny w Polsce napój alkoholowy, często mylnie nazywany "ruskim szampanem".
  • Po napaści Rosji na Ukrainę jego sprzedaż zaczęła spadać, a wiele sklepów wycofało go z półek.
  • Trunek jest produkowany przez polską firmę Henkell Freixenet, która nie ma żadnych związków z Rosją.
  • Prawdziwy szampan to wino musujące pochodzące z regionu Szampanii we Francji, produkowane metodą naturalnej fermentacji.
  • Podobnymi winami są Cava i Sekt, natomiast Sowietskoje Igristoje to napój gazowany, bez związku z tradycyjnymi metodami produkcji.

Popularność Sowietskoje Igristoje w Polsce

Sowietskoje Igristoje, choć nigdy nie było prawdziwym szampanem, było powszechnie kupowane w Polsce, zwłaszcza w okresie noworocznym. Konsumenci często nie zwracali uwagi na fakt, że nie jest to szampan, ani nawet wino musujące, a jedynie napój alkoholowy na bazie wina z dodanymi bąbelkami. W wielu polskich domach stało się ono nieodłącznym elementem sylwestrowej zabawy.

Jednak od czasu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, liczba osób sięgających po ten produkt zaczęła się znacząco zmniejszać. W odpowiedzi na zmieniające się nastroje społeczne, niektóre sklepy wycofały Sowietskoje Igristoje ze swoich półek, ale nadal jest ono dostępne w sprzedaży online.

Producent nie ma związku z Rosją

Co ciekawe, Sowietskoje Igristoje nie ma żadnego związku z rosyjskim przemysłem alkoholowym. Jak wyjaśnia producent napoju, firma Henkell Freixenet z Torunia, trunek ten jest produkowany lokalnie w Polsce. Choć jego nazwa sugeruje związek z ZSRR, napój powstaje w polskich zakładach, a jego sprzedaż stanowi jedynie niewielką część działalności firmy.

DEON.PL POLECA


Według przedstawicielki firmy, Hanny Hausman, cytowanej przez Business Insider, popularność tego produktu rzeczywiście zmalała, ale producent nie naciska na jego sprzedaż, oferując zamiast tego inne, polskie produkty.

Geneza 'ruskiego szampana'

Korzenie Sowietskoje Igristoje nie są do końca jasne. Niektóre źródła wskazują, że napój wywodzi się z tradycji produkcji musujących win w ZSRR, znanych jako Sowietskoje Szampanskoje. Inne teorie sugerują, że pomysł na ten napój narodził się jeszcze w XIX wieku, a jego twórcą miał być książę Lew Siergiejewicz Golicyn, jeden z pionierów winiarstwa na Krymie.

Obecnie Sowietskoje Igristoje nie ma wiele wspólnego z tamtymi winami, poza nazwą. Trunek jest produkowany masowo, w zupełnie inny sposób niż tradycyjne wina musujące.

Czym jest prawdziwy szampan?

Prawdziwy szampan to wino musujące, które może być produkowane wyłącznie na ściśle określonych terenach we Francji, w regionie Szampanii. Aby trunek mógł być określany mianem szampana, musi spełniać rygorystyczne normy dotyczące odmian winogron oraz procesu produkcji.

W przypadku szampana, bąbelki są wynikiem naturalnej fermentacji, która zachodzi w butelce, a nie sztucznie dodanych gazów, jak ma to miejsce w produkcie takim jak Sowietskoje Igristoje. Podobne wina, produkowane tą samą metodą, to m.in. hiszpańska Cava czy niemiecki Sekt.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka

Nieznane oblicze ks. Józefa Tischnera

Filozof z Łopusznej o miłości mówił mało. Sam kiedyś wyznał: „Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję”. Okazuje się jednak, że to...

Skomentuj artykuł

Sowietskoje Igristoje – jak 'ruski szampan' stracił popularność w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.