Zgodnie z postanowieniem episkopatu Polski z jesieni 2016 r. dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich obchodzony jest w Kościele w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.
W nabożeństwie udział wzięli warszawscy księża i mieszkańcy stolicy. Tekst rozważań Drogi Krzyżowej, przygotowany przez ekspertów z Komisji Duszpasterstwa KEP i Centrum Ochrony Dziecka, został odczytany przez bpa Markowskiego.
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
"Na początku Wielkiego Postu jesteśmy wezwani przez pasterzy Kościoła w Polsce do modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Biskupi proszą, aby szczera modlitwa, ofiarowana w tej intencji, wyrzeczenie i pokuta oraz hojna jałmużna udzielana ubogim otwierała nasze serca na ducha autentycznego nawrócenia, byśmy walczyli z wszelkimi nadużyciami we wszystkich środowiskach, szczególnie zaś we wspólnotach kościelnych, w których żyją i wzrastają dzieci" - cytował bp Markowski na początku nabożeństwa.
Autorzy rozważań zaznaczyli, że wykorzystanie niewinnych i bezbronnych to "niesprawiedliwość wołająca o pomstę do nieba, która potęguje się, jeśli niewinny i młody człowiek nie znajduje należytej oceny sytuacji i pomocy, a sprawca nie tylko nie przyznaje się do winy, ale bywa ochroniony przed słusznym osądem i pozostaje bezkarny (...). To straszne, gdy zło druzgocze wątłe ramiona, rani serca, niszczy zaufanie i zamienia w koszmar dopiero co wschodzące życie".
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Wyrzut sumienia w obliczu braku reakcji
W tekście rozważań przytoczono słowa papieża Franciszka z "Listu do ludu Bożego", że Kościół jest matką, która nie może milczeć. "Przeciwnie, winien rozpoznać i z bólem oraz wstydem potępić te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób" - czytał bp Markowski.
Autorzy odczytanych przez hierarchę rozważań zastrzegli, że osoby pokrzywdzone, "bezwzględnie wykorzystane i niezdolne do tego, by powstać samodzielnie, uwierzyć w siebie i odnaleźć nadzieję" powinny wśród najbliższych i w swoim Kościele uzyskać pomoc, aby przezwyciężyć skutki doświadczonego zła.
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Przypomnieli postać św. Weroniki, która udzieliła pomocy dźwigającemu krzyż Jezusowi. "Weronika jest jak wyrzut sumienia w obliczu braku odpowiedniej reakcji i odważnego działania, deficytu współczucia i skutecznej pomocy wobec zadanej bliźniemu krzywdy. Niechby się stała wzorem dla wszystkich, do których docierają zgłoszenia o wykorzystaniu seksualnym, szczególnie małoletnich, przez dorosłych, w tym przez osoby duchowne. Niechby na jej odwadze, determinacji i gorliwości wzorowali się ci, którzy mogą i powinni pomóc ofiarom nadużyć w otrzymaniu wsparcia duchowego, psychologicznego i prawnego" - zaapelowali.
Zaznaczyli, że "konieczna jest radykalna i gruntowna nowość: aby łaska Jezusa (...) przemieniała cierpienie skrzywdzonych w pokój serca i odnowione zaufanie, aby przemilczanie i zaniedbanie zastąpiono zawsze uczciwym i mądrym reagowaniem".
"W tej godzinie modlitwy pokutnej i wynagradzającej przepraszamy Boga i ofiary wykorzystania oraz ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim" - napisali autorzy rozważań.
Nabożeństwa przebłagalne za grzechy wykorzystania seksualnego odbywały się dziś w kościołach w całej Polsce.
Skomentuj artykuł