Warszawa: dziś gala nagród TOTUS TUUS 2023

Częstochowa - Jasna Góra - Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
KAI / pzk

Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2023. Tzw. „katolickie Noble” – statuetki w kształcie anioła wzbijającego się o lotu wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem Jana Pawła II przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości.

Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: „promocja godności człowieka” (nominowani: lubelskie Hospicjum Dobrego Samarytanina, Stowarzyszenie Dwie Kreski, dr Paweł Grabowski), „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” (Krystyna Gucewicz-Przybora, prof. Paweł Łukaszewski, Marcin Pospieszalski), „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” (oo. bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej, twórcy portalu jpIIonline.pl, red. Marcin Przeciszewski, ks. prof. Jarosław Merecki) oraz „Totus Medialny im. bp. Jana Chrapka” (Media Jasnogórskie, miesięcznik „W drodze”, twórcy filmu „Johnny”).W tym roku przyznana zostanie także nagroda specjalna.

Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16.00. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje nagrody TOTUS TUUS od 2000 r. Zdobywcami są ludzie, którzy oddali się służbie dobru, pięknu i prawdzie, wyciągający pomocną dłoń osobom odsuniętymi na margines społeczny czy też dzielący się ze swoimi czytelnikami, słuchaczami lub widzami słowami św. Jana Pawła II. Inni zaś pielęgnują i promują wartości chrześcijańskie, rdzeń naszej kultury i tożsamości narodowej. Niewiele nagród łączy w sobie tyle pracy, doświadczeń i wyrzeczeń poniesionych w imię miłości Boga i bliźniego. Dlatego też, tworząc statuetkę Nagrody TOTUS TUUS, Wincenty Kućma nadał jej postać anioła.

Jednym z pomysłodawców Nagrody był biskup radomski Jan Chrapek. Po jego tragicznej śmierci w październiku 2001 r., podczas trzeciej edycji przyznawania Nagród, wręczono również „TOTUS-a Medialnego”, którym honorowane są osiągnięcia w dziedzinie mediów. Ma on upamiętniać postać biskupa Chrapka oraz jego rolę w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

Organizacją kierują: Rada składająca się z dziesięciu osób oraz Zarząd liczący czterech członków. Na czele Rady stoi ks. kard. Kazimierz Nycz, a przewodniczącym Zarządu jest ks. Dariusz Kowalczyk. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Nadzór państwowy nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy do spraw oświaty oraz szkolnictwa wyższego, a także – niezależnie od nadzoru państwowego – Konferencja Episkopatu Polski jako fundator.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: dziś gala nagród TOTUS TUUS 2023
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.