Watykan: 84. urodziny Benedykta XVI

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.DEON.pl)
KAI / psd

Benedykt XVI kończy w sobotę 84 lata. Urodziny będą dla papieża dniem normalnej pracy, tym nawet większej, że przygotowującej do uroczystości Wielkiego Tygodnia.

We wtorek 19 kwietnia przypada szósta rocznica wyboru Benedykta XVI na papieża. Już teraz ma on bogato wypełniony program siódmego roku pontyfikatu.

Życzenia urodzinowe złożyła redakcja watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano", podkreślając na pierwszej stronie sobotniego wydania, że czyni to także "w imieniu bardzo wielu osób na całym świecie, które kochają papieża, wyrażają z nim bliskość oraz okazują sympatię i zainteresowanie jego osobą i jego słowami".

DEON.PL POLECA

Urodzinowe przesłanie wystosowała do Benedykta XVI królowa Elżbieta II, z którą spotkał się podczas podróży do Wielkiej Brytanii we wrześniu zeszłego roku. "Z ogromną przyjemnością kieruję serdeczne życzenia i modlitwy dla Waszej Świątobliwości, wspominając z wielką sympatią Jego pamiętną wizytę w Zjednoczonym Królestwie" - napisała monarchini.

Najbliższe dni będą dla papieża wyjątkowo intensywne w związku z ceremoniami Wielkiego Tygodnia.

W Niedzielę Palmową odprawi on mszę na Placu świętego Piotra. W Wielki Czwartek przewodniczyć będzie dwóm tradycyjnym liturgiom - porannej mszy Krzyżma w bazylice św. Piotra, a po południu we Mszy Wieczerzy Pańskiej na Lateranie. W Wielki Piątek papież będzie odpowiadać na pytania od wiernych we włoskiej telewizji RAI. Następnie przewodniczyć będzie w bazylice watykańskiej nabożeństwu Męki Pańskiej, a wieczorem - Drodze Krzyżowej w Koloseum. W Wielką Sobotę w bazylice św. Piotra papież odprawi mszę Wigilii Paschalnej, a w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego - mszę, po której skieruje do wiernych wielkanocne orędzie.

Po uroczystościach Wielkiego Tygodnia Benedykt XVI pojedzie na kilka dni do podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie będzie odpoczywał i przygotowywał homilię na beatyfikację Jana Pawła II, przypadającą na 1 maja. Tydzień później złoży wizytę w Wenecji.

Na siódmy rok pontyfikatu już zapowiedziano cztery zagraniczne pielgrzymki: w czerwcu do Chorwacji, w sierpniu na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie, we wrześniu do ojczystych Niemiec, zaś w listopadzie papież pojedzie do Beninu w zachodniej Afryce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: 84. urodziny Benedykta XVI
Komentarze (3)
WK
Wiesz Kto
17 kwietnia 2011, 13:16
Zaś przed Mszą Świętą nie modlimy się w litanii do Wszystkich Świętych z prośbą o wstawiennictwo za naszymi prośbami do Boga, przez co Msza Święta jest o wiele mniej skuteczna, a przecież nie przychodzimy do Kościoła aby spełnić wyłącznie obowiązek, tylko aby się z Bogiem spotkać i nabrać łask na cały tydzień i gromadzić je na całe życie. Ale z taką Stolicą Apostolską to raczej Kościół nie ma zbyt jasnej przyszłości.
WK
Wiesz Kto
17 kwietnia 2011, 13:15
Zresztą jak podkreślają liczni teolodzy, gdy Jezus mówił o swojej Śmierci mówił również o swoim Zmartwychwstaniu. Tak więc rozdzielanie stacji Zmartwychwstania od reszty Drogi Krzyzowej jest nie tylko nielogiczne, ale i niezgodne z nauczaniem Pana, który zawsze te dwie rzeczy łączył i nie zatrzymywał się tylko na śmierci. Tak więc złożenie Chrystusa do grobu nie może być ostatnią stacją Drogi Krzyżowej co tak jest zresztą w oryginale u św. Leonarda, który nabożeństwo Drogi Krzyżowej napisał. Widzę, że reszta postów przepadła, więc może będzie nieźle. Byleby to poszło w oficjalne nauczanie. Podobnie jest z Różańcem, który przed reformą dominikanów miał około 190 tajemnic, a teraz 20, więc chwały Matce Bożej odjęto bardzo. Więc propozycja rozszerzenia go do struktury 7x7 (7 cząstek po 7 tajemnic) lub 31 x 31 (31 cząstek po 31 tajemnic), lub 77 x 77 (Jeuzsowe 77 razy, 77 cząstek nadal jest wykonalne do odmówienia dla wielu osób w jeden dzień, np. obłożnie chorych bezrobotnych, dyspozytorów - służba bierna, itp.) zmierza do przywrócenia Chwały Matce Boskiej w większym stopniu niż było.
T
T
16 kwietnia 2011, 18:53
I uśmiechaj się do nas częściej.