Watykan: kardynał Parolin spotkał się z działaczami środowisk LGBT

(fot. depositphotos.com)
PAP / ml

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin spotkał się z grupą 50 działaczy środowisk LGBT i polityków, zaangażowanych w obronę ich praw. Uczestnicy spotkania poinformowali w piątek w Rzymie, że kard. Parolin potępił wszelką przemoc wobec tych osób.

W piątkowym spotkaniu w Watykanie udział wzięli aktywiści z różnych krajów - poinformowano. W jego trakcie zaapelowali oni o to, aby Kościół zaangażował się przeciwko zjawisku "kryminalizacji" osób LGBT.

"Kardynał Parolin wypowiedział się bardzo jasno: przemoc jest niedopuszczalna i położył nacisk na poszanowanie godności ludzkiej" - relacjonowali dziennikarzom uczestnicy rozmowy.

Wyjaśnili, że początkowo planowano, iż spotkają się z papieżem, ale - jak dodali - kilka dni temu zakomunikowano im, że Franciszek nie może spotkać się z nimi.

DEON.PL POLECA

"Dzisiaj został zapoczątkowany proces dialogu z Watykanem" - oświadczyli działacze w wypowiedzi dla włoskich mediów. Jak zaznaczyli, w trakcie rozmowy z kardynałem Parolinem przedstawili mu przypadki krajów, w których homoseksualizm jest uważany za przestępstwo.

Jak dodali reprezentanci środowisk LGBT, są sytuacje, w których lokalny Kościół "nie popiera batalii w obronie praw". Dlatego stowarzyszenia postanowiły zwrócić się bezpośrednio do Watykanu.

Przywołany został przykład Belize, gdzie miejscowy Kościół zaapelował do władz, by nie legalizował homoseksualizmu. Apel ten został potem wycofany dzięki, jak wyjaśniono, papieżowi Franciszkowi.

Watykan potwierdził w nocie spotkanie kardynała Parolina z delegacją środowisk LGBT i podkreślił, że sekretarz stanu powtórzył stanowisko Kościoła, zgodnie z którym Kościół broni godności wszelkiej osoby i sprzeciwia się wszelkim formom przemocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: kardynał Parolin spotkał się z działaczami środowisk LGBT
Komentarze (3)
5 kwietnia 2019, 23:29
Szkoda, że Parolin nie przypomniał stanowiska Kościoła w kwestii grzechów homoseksualnych. Bo podejrzewam, że na spotkanie nie przybyli ludzie zachowujący czystość, lecz aktywni w tej materii. A tak, dał im nadzieję, że papież będzie błogosławił wszystko co oni sobie tam robią, a przeciez tego nie zrobi... prawda?... ej, nie zrobi...
M
Małgorzata
6 kwietnia 2019, 22:37
Rz 7,14b-25 A ja jestem cielesny, zaprzedany w niewolę grzechu. Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę - to właśnie czynię. Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, to tym samym przyznaję Prawu, że jest dobre. A zatem już nie ja to czynię, ale mieszkający we mnie grzech. Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać - nie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę. Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, już nie ja to czynię, ale grzech, który we mnie mieszka. A zatem stwierdzam w sobie to prawo, że gdy chcę czynić dobro, narzuca mi się zło.  Albowiem wewnętrzny człowiek [we mnie] ma upodobanie zgodne z Prawem Bożym. W członkach zaś moich spostrzegam prawo inne, które toczy walkę z prawem mojego umysłu i podbija mnie w niewolę pod prawo grzechu mieszkającego w moich członkach. Nieszczęsny ja człowiek! Któż mnie wyzwoli z ciała, [co wiedzie ku] tej śmierci? Dzięki niech będą Bogu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego! Tak więc umysłem służę Prawu Bożemu, ciałem zaś - prawu grzechu.
Patryk Gliński
5 kwietnia 2019, 22:41
o pięknie, oooo jak mi dobrze się zrobiło, uf... musiałem sobie ppoświętować, mamy jak widzicie moi drodzy nowe stanowisko Kościoła: trzeba szanować homoseksualaistów i nie wolno stosować perzemocy (kiedyś cos marudzili o grzechu nieczystym, fe). no my tu gadu gadu a to trzeba dodać nowy element, przemoc w LGBT jest jednak dopuszczalan bo czasem są takie zwązki które to lubią, no ale to już pewnie nie bede za dużo sapał bo mię zabanują banany