Watykan o zmianie statusu Palestyny
Stolica Apostolska przyjmuje z uznaniem wczorajszą decyzję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o podwyższeniu statusu Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ.
Jednocześnie opowiada się za przyznaniem Palestynie pełni praw suwerennego państwa, specjalnego statusu Jerozolimie jako miasta świętego oraz zagwarantowaniem wolności religijnej i swobody sumienia. Stwierdzenia te znajdujemy w specjalnym oświadczeniu Stolicy Apostolskiej, opublikowane przez watykańską Sala Stampa.
W dokumencie podkreślono, że Stolica Apostolska bacznie śledziła kroki prowadzące do tej ważnej decyzji, starając się jednocześnie zachować neutralność i działać zgodnie ze swoim szczególnym charakterem religijnym oraz powszechną misją, podkreślając zwłaszcza wymiar etyczny problemów międzynarodowych.
Zdaniem Watykanu wczorajsze głosowanie na arenie ONZ należy postrzegać w kontekście wysiłków na rzecz definitywnego rozwiązania w świetle rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 29 listopada 1947 r., stanowiącej podstawę prawną istnienia dwóch państw, z których jedno, pomimo upływu 65 lat, nie zostało dotychczas utworzone.
Dokument cytuje słowa Benedykta XVI wypowiedziane 15 maja 2009 r. na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie: "Nigdy więcej rozlewu krwi! Nigdy więcej walk! Nigdy więcej terroryzmu! Nigdy więcej wojny! Przerwijmy natomiast to błędne koło przemocy. Niech zapanuje tu trwały pokój, oparty na sprawiedliwości i dojdzie do prawdziwego pojednania i uzdrowienia. Niech zostanie powszechnie uznane, że państwo Izrael ma prawo do istnienia, do tego, by cieszyć się pokojem i bezpieczeństwem w granicach uzgodnionych na płaszczyźnie międzynarodowej. Podobnie niech zostanie uznane prawo narodu palestyńskiego do suwerennej i niezależnej ojczyzny, do życia w godności i do swobodnego podróżowania. Niech rozwiązanie przewidujące istnienie dwóch państw stanie się rzeczywistością, a nie pozostaje jedynie marzeniem".
Stolica Apostolska zaznacza, że wczorajsza decyzja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych nie jest sama przez się dostatecznym rozwiązaniem istniejących problemów Bliskiego Wschodu. Można je rozwiązać jedynie przez skuteczne zaangażowanie w budowę pokoju i stabilności, z zachowaniem wymogów sprawiedliwości i poszanowaniem uzasadnionych aspiracji, zarówno Izraelczyków jak i Palestyńczyków. Przypomina swoje apele kierowane do przywódców obydwu narodów o podjęcie negocjacji, które mogą być podstawą trwałego pokoju a także apele do wspólnoty międzynarodowej o zaangażowanie i wspieranie tego celu, z poszanowaniem praw Izraelczyków i Palestyńczyków. "Pokój wymaga odważnych decyzji!"- czytamy w watykańskim dokumencie.
Stolica Apostolska przyjmuje z uznaniem wczorajszą decyzję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o podwyższeniu statusu Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ. Jednocześnie apeluje o uznanie i zagwarantowanie na mocy prawa międzynarodowego specjalnego statusu Jerozolimie, dążąc do zapewnienia wolności religijnej i swobody sumienia, tożsamości i sakralnego charakteru Jerozolimy jako miasta świętego, poszanowania i swobodnego dostępu do jej miejsc świętych.
Podczas wczorajszego głosowania za przyznaniem Palestynie statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ opowiedziało się 138 ze 193 państw, dziewięć głosowało przeciwko przyjęciu tej rezolucji, a 41 wstrzymało się od głosu - w tym także Polska.
Skomentuj artykuł