Watykan: prezentacja dzieła Benedykta XVI
W siedzibie ambasady włoskiej przy Watykanie w Rzymie odbyła się w środę prezentacja włoskiego przekładu pierwszego tomu dzieł zebranych Josepha Ratzingera - Benedykta XVI. Jego wydawca, watykańska oficyna Libreria Editrice Vaticana (LEV) wybrała tom XI (z szesnastu) niemieckiej edycji Opera Omnia, pod tytułem „Teologia liturgii”. W prezentacji udział wzięli sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone, szef urzędu rady ministrów Republiki Włoskiej, Gianni Letta oraz historyk Lucetta Scaraffia.
Scaraffia, stała publicystka watykańskiego dziennika w swoim tekście, przedrukowanym przez „L'Osservatore Romano”, pisze m. in.: „Publikacja Opera Omnia Benedykta XVI stanowi przedsięwzięcie o wielkim znaczeniu na płaszczyźnie kultury, a nie tylko religii; również dlatego, że ukazuje szczególny charakter obecnego papieża, to mianowicie, że jest on intelektualistą o wielkiej głębi, człowiekiem, który na płaszczyźnie teologii głęboko rozważył funkcję Kościoła i wiary w swoich czasach, mędrcem, który stara się zrozumieć do końca świat, na którym przyszło mu żyć”.
Lucetta Scaraffia nie wątpi, że „taki papież był niezbędny w tym momencie historii i trudno się z tym nie zgodzić: modernizm bowiem to przede wszystkim kryzys sensu, to jest kulturowy rozłam, poczynając od sposobu pojmowania istoty ludzkiej”. „Nie wystarczało, by Kościół katolicki zachował swoją rolę wiernego strażnika tradycji; potrzebny był dalszy krok, skok jasności, ażeby znaleźć sposób wyjaśnienia współczesnemu światu dziedzictwo tradycji, a do tego potrzebny był intelektualista, który zrozumiałby ten świat do głębi” - czytamy.
Skomentuj artykuł