Watykan: prezentacja kalendarza Roku Wiary
W Watykanie zaprezentowano Rok Wiary, a dokładniej jego kalendarz, logo, hymn oraz stronę internetową www.annusfidei.va. Od dziś działa ona po włosku i angielsku. Już niebawem będą też wersje w czterech innych językach, w tym po polsku.
Logo ma postać łodzi, której masztem jest krzyż, a na żaglu umieszczono Chrystogram IHS wpisany w okrąg w kształcie Hostii, odsyłający z kolei do Eucharystii - wyjaśniał na konferencji prasowej abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, której powierzono koordynację Roku Wiary.
Abp Fisichella ujawnił, że Papież rozpocznie niebawem nowy cykl katechez, który będzie poświęcony wierze, a Kongregacja ds. Kultu Bożego zatwierdziła specjalny formularz mszalny o nowej ewangelizacji. Zaprezentowano też oficjalny obrazek Roku Wiary.
Widnieje na nim Chrystus Pantokrator. Na odwrocie znajduje się natomiast wyznanie wiary, bowiem życzeniem Papieża jest, aby tym okresie Credo stało się codzienną modlitwą wszystkich wierzących, tak jak to miało miejsce w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
Rok Wiary rozpocznie się w Rzymie 11 października, a zatem w 50. rocznicę rozpoczęcia Soboru. W uroczystości tej będą uczestniczyć przewodniczący wszystkich episkopatów, a także wszyscy żyjący jeszcze ojcowie soborowi, którym zdrowie pozwala na podróż do Rzymu.
Szczególny charakter mają mieć w przyszłym roku nieszpory na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wspólne wyznanie wiary ma przypomnieć wszystkim Kościołom, że nie wolno nam rezygnować z dążenia do jedności - powiedział abp Fischella, prezentując kalendarz najważniejszych wydarzeń Roku Wiary. Z konieczności omówił on jedynie te, w których będzie uczestniczył Papież. Będzie ich w sumie 21. Przewidziane są specjalne spotkania dla różnych kategorii wiernych: osób konsekrowanych (2 stycznia), młodzieży (24 marca), bierzmowanych (28 kwietnia), ruchów kościelnych (18 maja) czy bractw reprezentujących różne formy pobożności ludowej (5 maja).
Ogólnokościelnym wydarzeniem ma być natomiast przyszłoroczne Boże Ciało, obchodzone jednak zwyczajem włoskim w niedzielę, a zatem 2 czerwca. Przewiduje się jednoczesną, ogólnoświatową adorację Najświętszego Sakramentu we wszystkich katedrach na świecie. Ogólnokościelny charakter będzie też mieć pielgrzymka seminarzystów, nowicjuszek i nowicjuszy, która dotrze do Rzymu 7 lipca. Szczególną wagę przywiązuje się do światowego spotkania katechetów z Papieżem, aby podkreślić ich rolę w przekazie wiary (29 września). Przy tej okazji przypomni się również 20-lecie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Swój dzień w Roku Wiary będzie też miała Maryja (13 października).
Obok tego przewidziano też szereg wydarzeń innej rangi, jak wystawa o św. Piotrze w rzymskim Zamku Anioła czy specjalne katechezy w rzymskich katakumbach.
Skomentuj artykuł