Watykan rozpoczyna dialog z sunnickim uniwersytetem

(fot. neneo / shutterstock.com / youtube.com)
KAI / ml

Watykan chce uzgodnić z sunnickim Uniwersytetem Al-Azhar w Kairze konkretne kroki zmierzające do wznowienia regularnej współpracy.

W tym celu udał się do Egiptu wysokiej rangi reprezentant Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, bp Miguel Ayuso Guixot - poinformowało 12 lipca Radio Watykańskie podkreślając, że do wizyty dochodzi na wyraźne życzenie papieża Franciszka.
23 maja wielki imam Uniwersytetu, szejk Ahmed Mohammed al-Tayyeb, jako pierwszy wysokiej rangi duchowny z Al-Azhar został przyjęty przez papieża Franciszka w Watykanie. Podczas tego spotkania określonego przez Watykan jako historyczne papież i jego gość uzgodnili podjęcie na nowo dialogu zerwanego przed pięciu laty. Po spotkaniu z Franciszkiem al-Tayyeb stwierdził, że był to "właściwy krok we właściwym kierunku".
Według informacji Watykanu bp Ayuso Guixot ma już dziś przeprowadzić pierwszą rozmowę z kierownikiem Centrum Dialogu przy Uniwersytecie Al-Azhar, Mahmoudem Hamdi Zakzoukiem. W spotkaniu będzie uczestniczył także nuncjusz apostolski w Egipcie, abp Bruno Musaro. Pochodzący z Hiszpanii Guixot jest doktorem dogmatyki i orientalistą. W latach 2006-2012 kierował Papieskim Instytutem Studiów Arabskich i Islamskich w Rzymie.
Rozpoczęta w 1998 roku wymiana teologiczna między kairskim Uniwersytetem Al-Azhar i Stolicą Apostolską została zerwana a początku 2011 r. przez uczelnię islamską po tym, jak po krwawym zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii w styczniu 2011 r. Benedykt XVI skrytykował brak wolności religijnej w Egipcie oraz zażądał lepszej ochrony przed terrorem i przemocą dla chrześcijan koptyjskich.
W ub. roku al-Tayyeb oświadczył, że zawieszony w 2011 r. dialog między Watykanem i uniwersytetem Al-Azhar został "reaktywowany" przez stronę islamską. "Było to możliwe dzięki okazywaniu przez papieża Franciszka wielkiego szacunku wobec innych religii" - powiedział imam w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR. "Gdyby teraz Watykan uczynił jeden krok, my uczynimy dziesięć w jego kierunku" - zadeklarował al-Tayyeb.
Uniwersytet Al-Azhar w Kairze jest najwyższym autorytetem dla wyznawców sunnickiego islamu oraz jednym z najważniejszych ośrodków naukowych i badawczych.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan rozpoczyna dialog z sunnickim uniwersytetem
Komentarze (1)
QQ
q q
13 lipca 2016, 20:24
Jest oczywiste, że wiara Bergoglio w ustanawiany właśnie przez niego dogmat "św.dialogu" musi się rozbić o koran albo szejk Ahmed Mohammed al-Tayyeb przestanie być wysokiej rangi duchownym z Al-Azhar. A tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie aby zgodnie z tym samym koranem szejk Ahmed Mohammed al-Tayyeb rżnął głupa o możliwości dialogu z niewiernymi. Istotną bowiem część islamu stanowi praktyka zwana „takijją” polegająca na umyślnym wprowadzaniu w błąd w sprawach dotyczących religii, lub nawet na wyparciu się swojej wiary, w celu ochrony islamu i muzułmanów. Praktyką podobną do takijji jest ketman (pers. „ukrywanie”), posiadająca identyczny cel. Ketman jednak polega na ukrywaniu istotnej części prawdy, podczas gdy takijja jest kłamstwem wprost. Muzułmanie w przeciwieństwie do Chrześcijan mają pozwolenie na bardzo poważne kłamstwa. Mogą kłamać na wojnie, ale też nawet wobec przyjaciół i wobec rodziny jeśli przyczynia się to dobru i szerzeniu islamu. W tych przypadkach mają zezwolenie od Allaha.