Watykan: usunięto wyniki ankiety Synodu o Synodalności, bo były nieodpowiednie

Depositphotos.com (65930689)
catholicnewsagency.com / AW

Przez cały weekend biuro watykańskie było krytykowane za szybkie usunięcie ankiety internetowej, która źle świadczyła o pracach i nadziejach pokładanych w Synodzie o Synodalności.

Ankieta, pierwotnie opublikowana w piątek na koncie mediów społecznościowych biura organizującego synod, pytała: "Czy wierzysz, że synodalność jako droga nawrócenia i reformy może wzmocnić misję i uczestnictwo wszystkich ochrzczonych?". Odpowiedzieć można było tylko „tak”, lub „nie” i negatywna odpowiedź uzyskała 88% głosów. Ankieta zgromadziła około 136 000 wyświetleń na oficjalnym koncie X Sekretariatu Synodu. Około 7000 osób oddało swój głos w ciągu 24 godzin. Dodatkowe 780 osób oddało swój głos na Facebooku chwilę przed usunięciem ankiety.

NIEsynodalny synod?

Niskie poparcie dla Synodu, który miał być wspólnym kroczeniem oraz wsłuchiwaniem się w głos Boga pomiędzy nami, pojawia się w momencie, gdy ten wieloletni proces konsultacyjny dobiega końca. W październiku tego roku, w Watykanie odbędzie się ostateczne spotkanie.
Mimo usunięcia ankiety przez biuro synodu, niektórym użytkownikom udało się wykonać zrzut ekranu z jej wynikami.

Katolicy w mediach społecznościowych skrytykowali usunięcie niepochlebnych wyników, a wiele osób wierzących działania biura określiło mianem hipokryzji. Część mówiła, że kościół synodalny chce usłyszeć co myślą wierni, dopóki nie mówią oni tego, czego biuro synodu nie chce usłyszeć. Wiceprezes Jonathan Lewis, odpowiedzialny za Catholic Faith Technologies, zaproponował inne spojrzenie na wyniki ankiety, zwracając uwagę, że wyniki mówią więcej o jej respondentach niż o synodalności.

DEON.PL POLECA

Co z wynikami synodu?

Październikowe zgromadzenie synodalne w Rzymie zakończy fazę rozeznawania procesu synodalnego 2021-2024. Pierwsza sesja w Watykanie odbyła się w październiku 2023 r. i wzięło w niej udział 363 uczestników z całego świata. Jest to pierwszy synod w historii Kościoła, na którym świeccy mają prawo głosu.

Przez cały swój pontyfikat papież Franciszek wielokrotnie wzywał do bycia słuchającymi, zachęcając duszpasterzy i wiernych do wspólnej pracy nad stworzeniem Kościoła otwartego, gościnnego i misyjnego w swoim spojrzeniu. Zagadnienia omawiane podczas poprzedniej sesji na temat synodalności w październiku 2023 r. obejmowały diakonat kobiet i włączenie osób LGBTQ+ do Kościoła katolickiego. Druga i ostatnia sesja odbędzie się w październiku i zakończy fazę rozeznawania Synodu na temat synodalności.

Wnioski, które wyłonić się mają z dwóch sesji Synodu, zostaną przedstawione papieżowi, który podejmie późniejsze decyzje. Jak będą one brzmieć i co zmienią? Czas pokaże. Sekretariat Generalny Synodu Biskupów nie odpowiedział na prośbę CNA o komentarz w sprawie usuniętej ankiety internetowej.

Źródło: catholicnewsagency.com/AW

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: usunięto wyniki ankiety Synodu o Synodalności, bo były nieodpowiednie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.