Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem. Decyzja dotyczy Kościoła na całym świecie

(fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / sz

W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała notę określającą procedury, których kapłani na całym świecie mają przestrzegać przy obrzędzie posypania głów popiołem w Środę Popielcową, która rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu. W tym roku przypadnie ona 17 lutego.

Instrukcja wskazuje, że po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu ich wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” albo „Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz”.

Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów” – czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Dokument podpisali prefekt- kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem. Decyzja dotyczy Kościoła na całym świecie
Komentarze (5)
MK
~Michał Karpiński
12 stycznia 2021, 19:26
Ale kilkanaście minut później do każdego przyjmującego komunię świętą powiedzą twarzą w twarz: Ciało Chrystusa.
TO
~Tomasz Ostański
13 stycznia 2021, 10:09
:) Ech te złudzenia; zwodzące nas, że w sprawie ochrony przed zagrożeniem możemy zrobić więcej niż realnie naprawdę możemy zdziałać. Masowa migracja społeczna, tłumy,tłok, z pewnością zwiększają ryzyko zakażenia. Z drugiej strony brak jakichkolwiek doniesień, a tym bardziej dowodów na to, że w miejscach sprawowanego kultu mogło dojść do masowego zakażenia. Pokutuje pogląd, że jeśli nie wiemy co można zrobić skutecznego robimy "cokolwiek". W myśl zasady lepiej zrobić coś niż nic. Dlaczego "bardziej coś niż nic" jest lepsze niż gorsze? Nikt nie wie. A i tak robimy coś. Może dlatego, że "coś robimy" brzmi lepiej od "nie robimy nic".
MM
~Monika Monika
13 stycznia 2021, 11:00
i to cię tak bardzo boli, bo nie wierzysz, że to Ciało Chrystusa, i bardzo byś chciał, żeby nikt w to nie wierzył:(
MK
~Michał Karpiński
14 stycznia 2021, 13:06
Co za bzdura. Wierzę, ale nie to jest tematem mojego komentarza. Tylko zakaz mówienia do wiernego podczas posypywania mu głowy popiołem, i chwilę później zgoda na mówienie do niego podczas komunii. Gdzie tu logika?
AL
~Anna L.
6 lutego 2021, 17:01
Owszem, ale w maseczce. AS jesli nie , domagaj sie tego, by w Twojej parafii kapłan udzielający Komunii nosił na ten czas maseczkę.