Wspólna modlitwa katolików i luteran

(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Z okazji Święta Niepodległości w Cieszynie 11 listopada odprawiono nabożeństwo ekumeniczne. W ewangelicko-augsburskim kościele Jezusowym wspólnie modlili się w intencji ojczyzny katolicy i luteranie.

Po modlitwie uroczystości przeniosły się na Plac Wolności i cieszyński Rynek. Pod Pomnikiem Niepodległości przy Liceum im. Mikołaja Kopernika złożono kwiaty. Wiązanki składano także pod pomnikiem Pawła Stalmacha, pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego oraz pod Pomnikiem Legionistów, gdzie uczestnicy święta odśpiewali "Rotę".

Na rynku odbyła się tu także 10. lekcja śpiewania patriotycznego, a w Muzeum Śląska Cieszyńskiego otwarto wystawę pt. "Armia Polska we Francji 1939-1940".

Po południu w cieszyńskim teatrze odbyła się uroczysta sesja samorządów Ziemi Cieszyńskiej z okazji Święta 11 listopada połączona z wręczeniem Laurów Ziemi Cieszyńskiej.

DEON.PL POLECA

W 1914 r. wśród pierwszych ochotników do Legionów Polskich wielu pochodziło ze Śląska Cieszyńskiego. Jesienią 1914 r. w związku z zagrożeniem zajęcia Krakowa, na Śląsk Cieszyński ewakuował się Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego. Do Jabłonkowa, obecnie w Czechach, przybył też komendant Legionów Józef Piłsudski. Naczelnik wziął wtedy m.in. udział w wigilii, którą obchodzono w restauracji "U Kosa". Później wydarzenie to uwieczniła Zofia Kossak w opowiadaniu, "Wilja w Nawsiu".

Historycy przypominają, że innym śladem pobytu Legionów na ziemi cieszyńskiej jest pomnik, na cmentarzu w Jabłonkowie. Na tablicy znajdują się nazwiska pięciu legionistów 1. Pułku Legionów zmarłych tutaj w latach 1914-1918, ale prochy legionistów zmarłych wtedy w okolicznych szpitalach spoczywają też w Cieszynie, Boguminie i Frysztacie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wspólna modlitwa katolików i luteran
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.